sport top

Za co Polacy uwielbiają skoki narciarskie?

Na przestrzeni nieco ponad dwóch ostatnich dekad skoki narciarskie stały się jednym z najpopularniejszych sportów w Polsce. Skoki narciarskie są niewątpliwie specyficzną dyscypliną i zawsze mogłyby zjednać sobie pewną rzesze fanów. Jak jednak wytłumaczyć prawdziwy szał pośród Polaków na punkcie sportu, który na całym świecie uznawany jest raczej za niszowy. Dodatkowo, warto zaznaczyć, że w naszym kraju uprawia go zawodowo tylko nieco ponad stu zawodników. Myślę, że bez cienia wątpliwości, możemy nazwać to zjawisko fenomenem.

Fenomen skoków narciarskich

Dziś, wielu z nas nie wyobraża sobie zimowego weekendu bez oglądnięcia transmisji z konkursu narciarskiego Pucharu Świata. Nadawane przez stację TVP oraz Eurosport zawody osiągają zawrotne statystyki wyświetleń. Według podanych przez TVP średnia liczba widzów oglądających zmagania skoczków przed telewizorami wynosiła nieco ponad 4 miliony osób. Nie mniejszą popularnością cieszą się również zawody organizowane na polskich skoczniach. Polskie konkursy Pucharu Świata, dzięki swojej niezwykłej atmosferze oraz frekwencji, wyróżniają się na tle tych organizowanych w innych państwach.Nawet po obstawionych zakładach sportowych u polskich bukmacherów można zobaczyć jak bardzo popularny jest to sport. Coraz więcej polskich kibiców możemy również spotkać na konkursach w pobliskich krajach np. w Czechach, Austrii czy Niemczech. Dlaczego jednak, tak duża liczba ludzi mogła zakochać się w skokach narciarskich w przeciągu tak krótkiego okresu czasu?

Dlaczego skoki stały się tak popularne?

Nawiązując do tematu zwiększania popularności skoków, pierwszą osobą, która przychodzi nam do głowy jest Adam Małysz. Odnoszone przez niego sukcesy na początku XXI wieku zapoczątkował tzw. ,,Małyszomanie”. Pomimo tego, że nie wszystkie sezony były równie udane, kibice nie przestawali wierzyć w naszego skoczka i stale śledzili jego poczynania. Jednak, gdy Adam Małysz zakończył karierę w 2011 roku, wielu spodziewało się lat posuchy dla polskich skoków. Zbawieniem okazał się być Kamil Stoch. Bardzo szybko zastąpił on Małysza na pozycji lidera polskiej kadry i podtrzymał on zainteresowanie skokami w naszym kraju. Niedługo później sukcesy zaczęli odnosić również inni nasi zawodnicy. Adam Żyła, Dawid Kubacki, Maciej Kot i wielu innych są dziś znani wszystkim kibicom sportu w Polsce oraz należą do światowej czołówki skoków narciarskich.

Obecnie nasza reprezentacja skoczków uznawana jest za elitę, a nasi zawodnicy postrzegani są jako faworyci konkursów indywidualnych. Konkursy przyciągają rzeszę fanów przed telewizory. Wartym odnotować również, że pomimo tego, że skoki należą do jednych z najbardziej nieprzewidywalnych rodzajów sportu, i często nawet sami zawodnicy nie są wstanie przewidzieć swojego rezultatu, to coraz więcej obstawia wyniki konkursów u bukmachera.Wytypowanie rezultatów nie należy do najłatwiejszych, jednak wysokie kursy mogą zachęcić do spróbowania wielu miłośników skoków.

Dodaj komentarz