W jakich butach biegać po górach?

Bieganie to jeden z najprostszych i najbardziej naturalnych dla człowieka sportów. Nic dziwnego, że cieszy się tak dużą popularnością. Niektórzy biegacze, poszukując nowych wyzwań, chętniej wybierają jednak górskie szlaki od parkowych alejek czy bieżni na siłowni. Taki rodzaj aktywności wymaga przede wszystkim dobrych butów, które różnią się od „zwykłego” obuwia biegowego. Dowiedz się, jak wybrać buty do biegania po górach dzięki poradnikowi przygotowanemu ze specjalistami z internetowego sklepu sportowego nartywarszawa.pl.

Buty do biegania po górach – wybieraj rozsądnie

Jeśli masz doświadczenie biegowe, wiesz, jak ważne jest dobre obuwie. Jeżeli zaś dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym sportem, pod żadnym pozorem nie lekceważ tej kwestii. Właściwe obuwie pozwoli Ci biec dłużej i dalej oraz osiągać lepsze wyniki. Nie to jest jednak najważniejsze. Odpowiednia konstrukcja buta to też zabezpieczenie przed kontuzjami – przede wszystkim stóp i stawów. W trudnym terenie ważna jest świetna przyczepność, stabilizacja i amortyzacja.

Nie każda górska trasa biegowa jest taka sama, dlatego nie ma też jednej uniwersalnej formuły na odpowiednie obuwie. Wszystko zależy od typu terenu, po jakim będziesz się poruszać, a także warunków pogodowych. Te często trudno przewidzieć, dlatego dobre górskie buty biegowe są przygotowane na wszystkie okoliczności. Szereg dostosowanych do możliwości i preferencji użytkownika modeli ma w swojej ofercie firma On Running. To również wysoka jakość, której warto zaufać.

Jakie buty do biegania po górach dla początkujących?

Jeżeli dopiero planujesz zacząć wybierać trudniejsze trasy biegowe, Twoim pierwszym krokiem powinien być zakup odpowiednio przystosowanego obuwia. W tradycyjnych butach treningowych możesz sobie bowiem zrobić krzywdę. Lepiej nie rzucać się też od razu na wysokogórskie szlaki o zróżnicowanej i trudnej nawierzchni. Zacznij od szutrowych dróg i leśnych ścieżek. W takim terenie świetnie sprawdzi się obuwie trailowe przeznaczone na miękkie nawierzchnie. Ma ono bardzo rozbudowany bieżnik, który zapewni Ci doskonałą przyczepność. Świetnie sprawuje się on również w błocie i na grząskim gruncie. Przez to jednak takie buty nie nadają się na asfalt czy skały.

Buty do biegania po skałach

W górach nie brakuje też odcinków z twardą nawierzchnią. Skały czy kamienie wymagają zupełnie innego typu bieżnika. Wypustki są w nim płytsze i gęściej rozmieszczone, co decyduje o lepszym tarciu na gładkich skałach. Takie buty dobrze trzymają stopę i są wykonane z wytrzymałych, odpornych na uszkodzenia mechaniczne tworzyw. Oznacza to, że niestraszne im również ewentualne nierówności i przeszkody na trasie.

Biegowe buty górskie dla bardziej zaawansowanych

Jeżeli chcesz poszerzyć swoje działanie o bardziej wymagające szlaki, potrzebna Ci będzie kolejna para obuwia. Najczęściej spotkasz się pewnie z nawierzchnią mieszaną – to znaczy zarówno z miękkimi ścieżkami, jak i twardymi skałami. Na szczęście i w takim przypadku nie brakuje odpowiednich modeli obuwia. Czym się charakteryzują? Ich bieżnik nie jest tak rozbudowany, przez co zapewnia odpowiednią przyczepność również na twardym podłożu. Do produkcji wykorzystuje się tworzywa o odpowiednim tarciu, a także wytrzymałości – dlatego bez trudu pokonasz też mniejsze i większe przeszkody na trasie. Takie buty zwykle są najlepsze na długie biegi terenowe, gdzie zwykle ma się do czynienia z pełnym spektrum nawierzchni. Są dobre też dla tych biegaczy, którzy jeszcze nie zdecydowali, jaką strategię treningową obiorą.

Wszystkie buty do biegania w terenie powinny być stosunkowo lekkie i przewiewne. Jeśli zależy Ci na bieganiu w każdych warunkach, wybierz model z wodoodporną membraną. Najważniejszy jest też oczywiście komfort. Wysokiej jakości obuwie zdecydowanie łatwiej dopasować do każdej stopy, dlatego wybieraj przede wszystkim modele od renomowanych producentów.

Dodaj komentarz