kuchnia lublin

Twoja wymarzona kuchnia – czyli jak wybrać blaty kuchenne?

W Lublinie rynek nieruchomości ma się bardzo dobrze. Wiele osób decyduje się na zakup nowego mieszkania lub remont starego. Prędzej czy później, każdy staje też przed koniecznością zakupu blatu do swojej kuchni, dlatego w tym artykule postaramy się przyjrzeć wszystkim czynnikom, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze blatu kuchennego. Ale zanim o blatach, zastanówmy się…

Od czego zacząć wybór mebli do kuchni?

Na początku trzeba sobie zadać jedno ważne pytanie: jakie meble mi się podobają? Jeśli nie mamy jeszcze sprecyzowanego stylu, warto poświęcić chwilę i przejrzeć zdjęcia aranżacji kuchni zamieszczonych w internecie lub katalogach dostępnych w sklepach meblowych. Gdy znajdziemy już pewne inspiracje, należy rozrysować plan kuchni i wstępnie obmierzyć pomieszczenie. Pozwoli to zorientować się, czy nasza kuchnia jest na tyle uniwersalna, że możemy zamówić gotowy zestaw mebli, czy jednak wymiary lub ustawienie ścian są na tyle nietypowe, że trzeba skorzystać z indywidualnego projektu.

Meble z katalogu

Nie trzeba od razu robić kuchni na wymiar. W Lublinie, jak i innych większych miastach, jest wiele sklepów oferujących gotowe zestawy mebli kuchennych. Wystarczy przejść się do marketu, aby na żywo obejrzeć proponowane produkty. Wybór może nie jest tak bogaty, jak w przypadku własnego projektu, jednak możliwość dotknięcia materiału i przetestowania szuflad czy drzwiczek jest pewną zaletą. Jest to też zdecydowanie opcja bardziej budżetowa.

Co jeśli nie „gotowiec”?

Wtedy meble na wymiar. Kraśnik np. nie ma tak wielu sklepów meblowych dostarczających gotowych rozwiązań, jak Lublin. Wówczas przydaje się opcja indywidualnego projektu. Nie oznacza to jednak, że nie warto robić mebli na wymiar w Lublinie. Nawet jeśli pomieszczenie, w którym zaplanowana jest kuchnia, jest ustawne, zachęcamy rozważenie zaprojektowania kuchni pod wymiar. Mamy wtedy pewność, że cała przestrzeń zostanie optymalnie zaaranżowana i dopasowana do naszych osobistych preferencji.

W przypadku mebli kuchennych dobór blatów jest kluczowy. To one są naszym miejscem roboczym do przyrządzania pysznych dań, dlatego warto wybrać je należycie.

Jakie blaty są najlepsze?

To zależy. Rodzajów blatów kuchennych jest bardzo dużo. Materiały, z których są wykonane różnią się między sobą m. in. odpornością, trwałością, a przed wszystkim ceną. Z tego powodu warto pomyśleć, w jaki sposób blat będzie eksploatowany.

Płyta laminowana

Blaty z płyty laminowanej są najczęściej wybieranym rodzajem blatów. Jest to zdecydowanie najtańsza opcja, jednak niekoniecznie najbardziej trwała. Jeśli chcemy zakupić taki blat, lepiej wybierać laminaty bardziej odporne na wysoką temperaturę, detergenty, zarysowania czy charakteryzujące się niską ścieralnością. Dzięki temu dłużej będziemy cieszyć się z zakupu.

Drewno

Blaty drewniane dodają wnętrzu ciepła i elegancji. Wybierając blat z tego materiału, warto zwrócić uwagę na to, aby był klejony. Taka powierzchnia mniej się odkształci i lepiej posłuży. Niestety utrzymanie blatu drewnianego może przysporzyć problemów. Kluczem jest dobre zaimpregnowanie, inaczej wysoka temperatura czy zalanie płynem zniszczy nam płytę. Blaty z drewna to średnia półka cenowa.

Granit i inne

Najdroższe, za to najbardziej trwałe są blaty granitowe. Są odporne niemal na wszystko, więc dobrze sprawdzą się, gdy blat będzie często użytkowany. Na rynku znajdziemy jeszcze blaty metalowe, szklane, kompozytowe czy kamienne, są one jednak mniej popularne.
Reasumując, wybór blatu wcale nie jest prosty. Najlepiej zastanowić się, które cechy są dla nas najważniejsze i na tej podstawie dokonać selekcji.

Jeśli potrzebujesz fachowej porady i profesjonalnej realizacji zapraszamy do kontaktu: https://www.tomaszkuchnielublin.pl/

Dodaj komentarz