gospodarstwo rolne

Studia rolnicze i perspektywy na rynku pracy

Każdy maturzysta staje przed nie lada dylematem – zakończyć edukację na szkole średniej czy kontynuować naukę na studiach? Wielu młodych ludzi stawia na dalsze kształcenie w szkołach wyższych, jednak tutaj pojawia się kolejna zagwozdka. Wybór kierunku determinuje dalszą karierę zawodową. Co ciekawe, wielu absolwentów decyduje się na studia rolnicze, które otwierają ciekawe perspektywy z punktu widzenia polskiego rynku pracy. Gdzie szukać zatrudnienia po rolnictwie? Podpowiadamy.

Studia rolnicze – jak wyglądają?

Mówisz studia rolnicze, myślisz przygotowanie do pracy w gospodarstwie rolnym. To tylko jedna z opcji, która czeka na osoby aplikujące na jeden z kierunków rolniczych. Wbrew pozorom jest to bardzo rozległa dziedzina, która daje możliwości rozwoju w różnych zawodach. Na uniwersytetach oferujących kształcenie w tej materii można znaleźć wiele ciekawych specjalności, które otwierają przed nami całkiem nowe możliwości w kwestii pokierowania swoją ścieżką zawodową.

Najpopularniejsze kierunki rolnicze to m.in. rolnictwo, inżynieria mechanizacji rolnictwa, agrobiologia, inżynieria rolnicza, agrochemia, bioinżynieria produkcji zwierzęcej, leśnictwo, ichtiologia i rybactwo czy inżynieria rolno-spożywcza. Jak można łatwo zauważyć, absolwent jednego z nich może poszczycić się rozległą wiedzą, która przydaje się zarówno w terenie, jak i w biurach czy laboratoriach. Każdy przyszły student składający papiery na rolnictwo musi być świadomy, że czeka go starcie z różnorodnymi przedmiotami skupiających się wokół nauk ścisłych, inżynierii maszynowej, ekologii, a nawet zarządzania.

Gdzie studiować rolnictwo?

Studia rolnicze co roku cieszą się dość sporym zainteresowaniem wśród młodych ludzi szukających swojej drogi w życiu. Choć jeszcze do niedawna wiele osób upatrywało w nich zajęcia dla osób pochodzących ze wsi, to obecnie na uniwersytetach można spotkać wiele osób z większych miast. Tam też można znaleźć szkoły wyższe, które specjalizują się w kształceniu przyszłych rolników i nie tylko, m.in. w Poznaniu, Krakowie, Gdańsku czy Lublinie.

Praca po studiach rolniczych – gdzie jej szukać?

Znalezienie swojej wymarzonej pracy w Gdańsku https://pulsgdanska.pl/artykul/gdzie-szukac-wymarzonej/1232386 czy w innych miastach w Polsce jako absolwentowi jednego z kierunków rolniczych wbrew pozorom nie musi trudne. Rynek pracy w Polsce daje wiele możliwości wyboru i wcale nie trzeba decydować się prowadzenie gospodarstwa rolnego, choć to jedna z najpopularniejszych opcji.

Wielu świeżo upieczonych rolników decyduje się na szukanie pracy w laboratoriach zajmujących się produkcją nawozów i innych środków chemicznych stosowanych do uprawy roślin czy hodowli bydła. Nie mniejszą popularnością cieszą się posady w dedykowanych instytutach, gdzie sprawdza się jakość produktów pochodzących z gospodarstw. Co ciekawe, można starać się także o angaż w różnego rodzaju jednostkach samorządowych i rządowych ds. rolnictwa, a nawet w służbie cywilnej w Ministerstwie Rolnictwa. Jak widać, ukończenie rolnictwa nie skazuje nas na jeżdżenie traktorem i nadzorowanie żniw. Polski sektor rolnictwa należy do jednych z najmocniejszych w Europie, więc sytuacja na rynku pracy w tej dziedzinie wydaje się być ustabilizowana na wiele lat.

Dodaj komentarz