Wybór bramy wjazdowej nie powinien być kwestią przypadku. W grę wchodzi szereg czynników, które determinują komfort jej użytkowania, a ponadto bezpieczeństwo. Jakich błędów powinniśmy się wystrzegać podczas podejmowania decyzji zakupowej, aby mieć pewność, że zainwestowaliśmy w model trwały, jak i funkcjonalny?
Koszt bramy wjazdowej i jej jakość
Decydując się na zakup bramy wjazdowej, powinniśmy przede wszystkim kierować się jej wysoką jakością, która przekłada się zarówno na jej użytkowanie przez lata, jak i funkcjonalność. Dobrej klasy brama wiąże się z wyższym kosztem inwestycji, nie mniej warto go ponieść. Materiały o niższej klasie bardzo szybko się eksploatują. W praktyce mowa m.in. o korozji, rdzewieniu czy też skrzypieniu zawiasów.
Wymiar bramy wjazdowej i jej położenie
Wielu inwestorów bagatelizuje kwestie wymiarów bramy wjazdowej, jak również jej położenia, a to olbrzymi błąd. Pamiętajmy o tym, że jej szerokość nie powinna być mniejsza niż 2,4 m. W przypadku modeli skrzydłowych optymalny kąt rozwarcia skrzydeł mieści się w przedziale 90-100 stopni. Dzięki niemu wjazd na posesję będzie po prostu wygodny. Nie bez znaczenia pozostaje także odległość budynku od sąsiadującej z nim drogi – samochód, który wjeżdża na posesję, nie może stanowić zagrożenia dla pieszych, jak również innych pojazdów.
Typ bramy wjazdowej ma znaczenie
Kolejną kwestią, której nie możemy pominąć, jest właściwe dobranie typu bramy. Wśród czynników, które powinny determinować naszą decyzję, znalazło się miejsce między innymi dla aspektów wizualnych. Warto, aby dany model komponował się ze stylistyką zabudowań oraz aranżacją ogrodu. Bardzo istotną kwestią jest także to, żeby brama nie otwierała się na zewnątrz posesji.
Do wyboru mamy różne modele bram, a wśród nich bramy wjazdowe przesuwne lub skrzydłowe. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z przesuwaniem się skrzydła w bok, wzdłuż ogrodzenia, dlatego jest to idealne rozwiązanie dla działek o małym metrażu. Należy jednak pamiętać o tym, aby po stronie ogrodzenia, gdzie przesuwa się brama, znajdował się odcinek o takiej długości, która umożliwi schowanie całego skrzydła po jego zamknięciu. Pamiętajmy o tym, aby stawiać na bramy wykonane z wysokiej jakości materiału. Istotną kwestią jest także inwestycja w zabezpieczenia antykorozyjne.
Jeśli decyzja padnie na skrzydłowe bramy wjazdowe, nie powinniśmy zapominać o kwestiach związanych z ich klasą. Ważną rolę odgrywa w ich przypadku m.in. cynkowanie, jak również malowanie proszkowe. Takie działanie przekłada się na ich trwałość. Do wyboru mamy bramy jedno oraz dwuskrzydłowe (w wersji manualnej lub automatycznej). Ich mechanizm jest prosty – skrzydła poruszają się na zawiasach. Bramy swoją stabilność zawdzięczają sztywnej konstrukcji, którą mocuje się do płytek montażowych lub stalowych słupów.
Zabezpieczenia bram wjazdowych
Zadaniem bramy wjazdowej jest zapewnienie bezpieczeństwa posesji. Pamiętajmy jednak o tym, że oprócz wspomnianej funkcji musi ona także gwarantować bezpieczeństwo jej użytkowania. Wielu producentów bram wyposażonych w napęd stawia m.in. na lampy ostrzegawcze, które informują nas zarówno o rozpoczęciu otwierania danego modelu, jak również jego zamykania. Na rynku znajdziemy także rozwiązania w postaci fotokomórki oraz systemu automatycznego zamykania. Możemy także zwrócić uwagę na bramy, w których zastosowano funkcję otwierania awaryjnego.
Automatyka bram wjazdowych
Bramy wjazdowe wyposażone w napęd sterowane są pilotem, a tym samym umożliwiają zdalne otwieranie i zamykanie się skrzydeł. Automatyka występuje zarówno w bramach skrzydłowych, jak i przesuwnych. W pierwszym przypadku działają one w oparciu o siłowniki liniowe, choć nierzadko można spotkać się także z siłownikami podziemnymi, które umieszcza się w kasecie pod bramą.
Jeśli zdecydujemy się na montaż bramy przesuwnej z napędem, to należy pamiętać o tym, że jej ciężar i szerokość należy dobrać do zastosowanego modelu. To właśnie od tych parametrów zależy dobór siły niezbędnej do poruszania się skrzydła, a co za tym idzie, mocy napędu. Montuje się je w skrzynkach umieszczonych z boku bramy, ale coraz częściej można je schować w słupku imitującym część ogrodzenia.
Warto pamiętać, że dobranie odpowiedniego napędu do zamontowanej już bramy stanowi nie lada wyzwanie, dlatego można ułatwić sobie życie i kupić gotowy zestaw skrojony na miarę naszych potrzeb.