Spokojna wieś – już nie?

Zagłębiając się w historię, możemy zauważyć, jak różne kwestie miały kiedyś wpływ na ludzi. Niezależnie od naszej obecnej oceny, w swoim czasie wiele z nich poważnie brano pod uwagę. Należy do nich na przykład temat taki jak kres spokojnej wsi, analizowany i komentowany ze wszystkich stron.

Chociaż dzisiaj wszyscy wiemy, jak to się skończyło, ówcześni nie posiadali tej wiedzy i dlatego nie należy się dziwić, że swego czasu było to postrzegane jako poważny problem. Rozważających to ludzi szczególnie wydawała się martwić związana z tym perspektywa emigracji z miast z wszystkimi tego konsekwencjami.

Nie wyglądało to zbyt optymistycznie, zwłaszcza, że częsta była wtedy opinia mówiąca, że kres spokojnej wsi to tylko kwestia czasu i lepiej się na to w taki czy inny sposób przygotować. A wtedy w rezultacie stałoby się tak, że wieś stałaby się jak miasto, co tak wtedy, jak i dzisiaj raczej nie wzbudziłoby u nikogo przesadnego entuzjazmu, delikatnie rzecz ujmując. Dlatego ten problem tak poważnie zaprzątał głowy ludzi i dzisiaj prawdopodobnie również zareagowalibyśmy na coś takiego co najmniej wzmożonym niepokojem.

Okazało się to jednak być dla tamtych ludzi niepotrzebnym stresem, ponieważ kres spokojnej wsi się jednak się nie wydarzył. Wreszcie okazało się, że na wsi nic się nie zmieniło, co dzisiaj nikogo nie dziwi, jednak w tamtych czasach nikt nie miał co do tego pewności. Z tego też powodu to, co wydawało się tak nieprzyjemne i nieuniknione, jednak nie odniosło żadnego skutku. W miejsce tego nastąpił rozwój wsi, a o samym temacie nieomal zapomniano, odkurzając go jedynie co jakiś czas przy okazji rozmów na podobne tematy. Na nasze szczęście, kres spokojnej wsi nie był nieuchronny.

Dodaj komentarz