Pułapki na jastrzębie – sposób na ochronę zwierząt hodowlanych

Jastrzębie to ptaki drapieżne, które wyrządzają bardzo duże szkody zarówno hodowcom zwierząt hodowlanych, jak i uprawom rolnym. Walka z nimi jest niezwykle trudnym zadaniem. Jedynym skutecznym sposobem jest stosowanie specjalnych pułapek, które w humanitarny sposób pozwalają pozbyć się tego zagrożenia. Jak to działa w praktyce? Wyjaśniamy.

Jak działają pułapki na jastrzębie?

Żywołapka na jastrzębie pozwala szybko i bezpiecznie złapać uciążliwego szkodnika. Zasada jej działania jest niezwykle prosta. Jest to specjalna klatka z elastyczną siatką, którą rozkłada się bezpośrednio na ziemi. Pod spodem znajduje się miejsce na umieszczenie żywej przynęty. Może to być na przykład gołąb. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić tam inny rodzaj wabika.

Żywołapka, jak sama nazwa wskazuje, pozwala schwytać jastrzębia w sposób humanitarny, nie krzywdząc go. Mechanizm sprężynowy zaciska się w momencie w którym ptak poruszy obręcz chwytaka. Jastrząb jest w takim momencie unieruchomiony i zamknięty w siatce. W momencie jej uruchomienia znajduje się idealnie w środku, więc nie ma możliwości ucieczki. Co ważne, można taką pułapkę z powodzeniem stosować także na inne drapieżne ptaki, które występują w podobnych rozmiarach jak jastrzębie.

Czym wyróżniają się dobre pułapki na jastrzębie?

Pułapka na jastrzębie wykonana jest najczęściej w kolorze zielonym co umożliwia jej idealne wtopienie się w grunt i tym samym dobry kamuflaż. Warto mieć świadomość, że jest ona w pełni bezpieczną i humanitarną metodą dla drapieżnika. Celem pułapki jest tylko go unieruchomić. Powinna być więc wykonana z użyciem mocnych splotów siatki, ponieważ ptak w momencie złapania będzie próbował za pomocą ostrych i długich szponów wydostać się na zewnątrz.

Dobra pułapka powinna być także odpowiednio zabezpieczona przed korozją. Stalowe pręty powinny być profesjonalnie ocynkowane i pomalowane na ten sam kolor co siatka. Warto także zwrócić uwagę na pojemnik znajdujący się pod spodem, służący za miejsce na przynętę. Powinien być rozmiarami dopasowany do wielkości przeciętnego gołębia, zapewniając mu swobodę ruchu.

Dodaj komentarz