maszyny budowlane

Filtry do maszyn budowlanych wykorzystywanych w rolnictwie – jak je wybrać?

Filtry, a także oleje stosowane w maszynach budowlanych stosowanych w rolnictwie to jedne z najważniejszych elementów eksploatacyjnych. Dobrej jakości produkty wpływają na żywotność sprzętu oraz pozwalają uniknąć niespodziewanych awarii i kosztownych napraw. Na co więc zwrócić uwagę wybierając te elementy? Podpowiadamy.

Jak wybrać dobre filtry i oleje do mechanizmów różnicowych?

W przypadku dużych maszyn budowlanych, które z powodzeniem sprawdzają się także w rolnictwie niezbędne jest zadbanie o sprawność dyferencjału. Wybierając więc filtry do maszyn rolniczych oraz oleje należy szczególnie zwrócić uwagę na te przeznaczone do mechanizmów różnicowych. Ich zużycie jest znaczne, zwłaszcza w trakcie wielogodzinnych prac w gospodarstwie lub bezpośrednio na polu.

Mimo tego, że mechanizmy różnicowe są obecnie praktycznie bezobsługowe to nie można zapomnieć o tym, że od jakości stosowanego tam oleju zależy w dużej mierze żywotność oraz efektywna praca dyferencjału i innych przekładni, w tym skrzyni biegów. Istotne znaczenie ma przede wszystkim jego lepkość oraz odporność na wysokie i niskie temperatury. Związki chemiczne zawarte w oleju chronią mechanizmy przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi.

Jakie cechy muszą mieć filtry do maszyn rolniczych i budowlanych?

W maszynach rolniczych i budowlanych stosowany jest szeroki zakres filtrów, które należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta danego pojazdu. Spełniają różne role, w zależności od tego za jaki mechanizm odpowiadają. Są to filtry powietrza, hydrauliczne, kabinowe, oleju i chłodziwa.

Wybierając filtry należy kierować się jakością, która potwierdzona jest między innymi certyfikatami. Wielu producentów na opakowaniach zamieszcza bardzo szczegółowe informacje dotyczące zużycia oraz efektywności działania swoich produktów. Dlatego nie zawsze dobrym wyborem jest sięganie po najtańszy filtr. Te wysokiej jakości skutecznie ograniczają awaryjność sprzętu i są tak samo ważne jak dobrej jakości olej, który należy wymieniać regularnie.

Dodaj komentarz