Przycinanie krzewów borówki amerykańskiej – kiedy i jak?

Odpowiednie cięcie krzewu borówki ma duży wpływ na jego prawidłowy rozwój i owocowanie. Zabieg ten nie jest trudny, jednak wymaga od sadownika regularności i trzymania się określonych zasad. Podpowiadamy, jak prawidłowo przycinać borówki.

Kiedy ciąć borówkę?

Krzewy borówki zakupione w szkółce mają zazwyczaj od 2 do 3 lat. Jest to okres, w którym krzew nie wymaga jeszcze przycinania, jednak po jego wsadzeniu istotne jest, by przez pierwszy rok usuwać kwiatostany. Robi się to, aby nie dopuścić do kwitnienia i owocowania, które osłabiłyby roślinę w fazie intensywnego wzrostu pędów.

Przez trzy lata od posadzenia, wycinać trzeba tylko chore, zaschnięte, słabe i odmrożone pędy.  Pierwsze poważniejsze cięcie, nazywane prześwietlającym, wykonujemy w trzecim, czwartym roku od momentu posadzenia krzewu. Najlepiej robić to wczesną wiosną, gdy nie ma już intensywnych mrozów, ale także średnia temperatura i nasłonecznienie nie są zbyt wysokie. Zazwyczaj ten okres przypada na końcówkę lutego i początek marca. W pierwszej kolejności pozbywamy się osłabionych i przemrożonych pędów, a następnie przerzedzamy koronę krzewu, jeżeli stała się gęsta. Z liczbą przycinanych pędów nie można jednak przesadzić, gdyż mogłoby to doprowadzić do znacznego osłabienia rośliny. Prawidłowo wzrastający, młody krzew borówki amerykańskiej powinien mieć ok. 6-8 głównych pędów.

Zasady prawidłowego cięcia borówki amerykańskiej

Kolejne cięcia prześwietlające krzewu borówki powinniśmy wykonywać regularnie, co roku. Trzeba jednak przy tym pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Każdego roku staramy się pozbywać pędów najstarszych – mających więcej niż 3-4 lata,  nie usuwamy jednak więcej niż jednej piątej z nich. Zasada ta nie dotyczy sytuacji, w której krzew przestanie owocować – wówczas możemy wyciąć wszystkie stare pędy na raz. Postępowanie wobec pędów słabych, opierających się na ziemi i krzyżujących się z innymi nie zmienia się bez względu na sytuację – trzeba je usuwać niezależnie od ich wieku.

Odmładzanie starych krzewów borówki

Krzewy borówki rosną nawet 20-30 lat. Po zaobserwowaniu znacznego zestarzenia krzewu lub po ok. 20 latach wymagany jest zabieg tzw. cięcia korekcyjnego nazywanego także odmładzającym. Polega on na ścięciu starego krzewu niemal do ziemi. Czynność tę wykonujemy wczesną wiosną – jeszcze zanim roślina wypuści nowe pędy. Gdy te się pojawią, zostawiamy najsilniejsze z nich. Przez kolejne 2-3 lata krzew nie będzie owocował, wymaga od nas doglądania i pielęgnacji.

Dlaczego warto regularnie ciąć borówkę?

W dbaniu o prawidłowy wzrost krzewu borówki najistotniejsza jest regularność. Tylko powtarzalność zabiegów zagwarantuje nam stałe owocowanie na odpowiednim poziomie. Najlepiej zapisać sobie w kalendarzu termin na początku wiosny na wykonanie corocznego przycięcia. Jeżeli o nim zapomnimy, cięcie można wykonać także jesienią, jednak wiąże się to z ryzykiem osłabienia krzewu w przypadku nadejścia wczesnych mrozów. Do cięcia powinniśmy używać dobrze naostrzonego sekatora – szybkie precyzyjne cięcia w najmniejszym stopniu uszkadzają roślinę.

Więcej informacji na temat cięcia i nawożenia borówki amerykańskiej można znaleźć na stronie internetowej szkółki borówki amerykańskiej: http://www.phu-jagodka.pl/ciecie-borowki-jak-prawidlowo-zadbac-o-krzewy/

Dodaj komentarz