Przegląd przyczepy kempingowej

Przegląd przyczepy kempingowej – co i jak jest badane?

Poruszanie się przyczepą kempingową jest popularną formą spędzania urlopu na całym świecie. Polacy także lubią kemping. Jeśli ktoś zakupi przyczepę kempingową to powinien wiedzieć, jakie obowiązki ma do spełnienia zanim wyruszy w wakacyjną podróż. Bardzo ważne jest na przykład to, by wykonywać regularne przeglądy.

Jak wygląda przegląd przyczepy kempingowej?

W zgodzie z obowiązującymi przepisami przyczepy ogólnie zaliczają się do pojazdów nie napędzanych silnikiem. Natomiast jeśli bierze się pod uwagę karawaning, czyli jeżdżenie przyczepami kempingowymi to domki na kółkach mają zamontowany mały silnik. On pozwala na manewrowanie na polu namiotowym. Jednak cały pojazd nie jest traktowany jako przyczepa. Dlatego musi być poddawany okresowym przeglądom technicznym. Każdy przegląd przyczepy kempingowej jest obowiązkowy, a jego właściciel musi tego dopilnować. W innym przypadku przyczepa nie może być dopuszczona do ruchu drogowego. Jeżeli miałaby miejsce kontrola drogowa to policja może odczepić przyczepę i pojazd nie może przemieszczać się dalej. Każda przyczepa musi mieć ważne OC.

Zgodnie z ustaleniami kodeksu drogowego brak obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej skutkuje zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Co jest dokładnie skontrolowane?

Jeśli odbywa się przegląd przyczepy kempingowej to obejmuje on kontrolę dokręcenia zawieszenia do podłogi. Nie można dopuścić do tego, żeby jakaś zakrętka była poluzowana. Kontrolowany jest także hamulec najazdowy. Następnie sprawdzana jest regulacja zawieszeń i oś przyczepy. Diagnosta sprawdzi też: stan okładzin hamulcowych, stan łożysk tocznych kół, jak i stan techniczny opon. Wykonując przegląd przyczepy kempingowej trzeba mieć świadomość, że pojazd taki posiada opony pełnoprofilowe, transportowe. Opony te dopasowane są do masy przyczepy. Sprawdzanie stanu technicznego opon obejmie wysokość bieżnika i uszkodzenia na bocznej powierzchni opony. Stacja Kontroli Pojazdów w Poznaniu, Warszawie czy innym większym mieście to miejsce, gdzie w przyczepie sprawdzone będą: oświetlenie naczepy, sprawdzenie kierunkowskazów, stan wtyczki elektrycznej oraz stan bolców.

W części mieszkalnej sprawdzana jest szczelność instalacji gazowej. Przed sezonem letnim należy również sprawdzić działanie kranów, pompki wody oraz stan drożności odpływu. Przed wyruszeniem w trasę należy się upewnić, czy kabina nie jest zawilgocona.
Tak skrupulatnie zrobiony przegląd pozwoli ocenić, czy można wyruszyć w trasę i czuć się zarówno bezpiecznie, jak i komfortowo. Karawaning jest bardzo popularny. To z pewnością ciekawa alternatywa dla tradycyjnie pojmowanego wypoczynku. Jeśli więc wcześniej zadba się o przegląd i upewni, że kabina jest odpowiednio wyposażona to niczym więcej nie trzeba się przejmować. Należy udać się do Stacji Kontroli Pojazdów, w której wszystko będzie dokładnie sprawdzone. Nie można pominąć żadnego elementu wpływającego na bezpieczeństwo osób przemieszczających się przyczepą. Dzięki temu można faktycznie liczyć na cudowny, niczym niezakłócony wypoczynek.

Dodaj komentarz