Oczyszczalnie biologiczne na małej działce – na co zwrócić uwagę przy ich montażu?

Przydomowe oczyszczalnie biologiczne są dobrym rozwiązaniem zarówno dla osób, które budują swój własny dom na małej działce, jak również inwestorów, którzy są właścicielami gruntów o większych metrażach. Nic dziwnego, to rozwiązanie zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne. Na co jednak zwrócić uwagę przy montażu oczyszczalni, kiedy nie mamy na nią zbyt wiele miejsca? Podpowiadamy.

Zalety oczyszczalni biologicznej

Zyskujące na popularności złoża biologiczne są to zbiorniki wyposażone w naturalny materiał filtracyjny, który świetnie radzi sobie z absorbowaniem przepuszczanych ścieków, które automatycznie są odprowadzane do rzeki lub rowów melioracyjnych. Mowa m.in. o skale wulkanicznej czy żwirze. Jeśli będziemy chcieli jeszcze bardziej zwiększyć skuteczność oczyszczenia, wówczas możemy postawić również osadnik.

Niezwykłą zaletą oczyszczalni biologicznej, szczególnie w przypadku działki o małym metrażu jest to, że właściwie nie potrzebuje większej powierzchni. Nie jest konieczny także niski poziom wody gruntowej. Ponadto grunt nie musi być dobrze przepuszczalny. Tego typu oczyszczalnie są estetyczne, więc są świetnym wyborem zwłaszcza wtedy, kiedy nie mamy możliwości podłączenia się do kanalizacji. Bardzo ważne jest jednak to, aby zapewnić im stały przepływ powietrza. Jeśli nie wchodzi w grę przepływ grawitacyjny, wówczas trzeba skorzystać z pomocy wentylatorów.

Jeśli szukamy dobrego producenta oczyszczalni biologicznej sprawdźmy, czy wystawia on dla swoich produktów deklaracje zgodności właściwości użytkowych z obowiązującymi normami. To jego obowiązek.

Zobacz także: https://www.hyperweb.pl/czy-oplaca-sie-inwestowac-w-przydomowa-oczyszczalnie-sciekow/

Montaż oczyszczalni biologicznej

Z racji tego, że zbiornik oczyszczalni biologicznej jest bardzo szczelny, z powodzeniem nadaje się do montażu na każdej działce, a jeśli dysponujemy naprawdę małym metrażem, z pomocą przyjdą zintegrowane oczyszczalnie. Jak zamontować je na małej powierzchni?

Pierwszy krok to zadbanie o to, aby oczyszczalnia znalazła się w miejscu w którym zawsze będziemy mieli do niej dostęp. Jest to bardzo ważne nie tylko z uwagi na konieczność jej opróżniania, ale także przeprowadzenia ewentualnych napraw. Zbiorniki muszą być ponadto wyposażone w wysoką wentylację, a także napowietrzające system instalacje.

Następne działania polegają na wykonaniu wykopu pod zbiornik pamiętając o tym, żeby nie mieć problemu z połączeniem go z instalacją kanalizacyjną. Pamiętajmy o odpowiednim wypoziomowaniu zbiornika. Bardzo istotną kwestią jest również zachowanie odpowiedniego spadku rury (25 mm na 1 m). Jeśli chodzi o wymiary wykopu, to musimy je dostosować przede wszystkim do rozmiarów oczyszczalni. Na koniec zadbajmy o to, aby przy zasypaniu pokrywa włazu wystawała przynajmniej 5 cm nad powierzchnię gruntu.

Dodaj komentarz