Jakie są najlepsze projekty domów na wąską działkę?

Właściciele wąskich działek budowlanych często martwią się, czy uda im się znaleźć projekt domu, który będzie jednocześnie spełniał odpowiednie wymogi, jak i dobrze się prezentował i zapewniał komfort dla mieszkańców. Na szczęście jest wiele takich projektów w każdym typie zabudowy – parterowym czy wielokondygnacyjnym. Podpowiadamy, jak znaleźć najlepszy projekt domu na wąską działkę.

Jakiej szerokości są wąskie działki?

Za wąskie działki uznaje się takie, które mają mniej niż 16 metrów, ale niektóre są nawet węższe niż 12. Na tych najwęższych postawienie większego domu może być wyzwaniem, warto więc zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, w którym określone są wymogi wobec nowych budynków – dopiero potem można szukać odpowiedniego projektu domu na wąską działkę. O ile to możliwe, warto więc decydować się na dwukondygnacyjne budynki, zapewniające więcej powierzchni użytkowej niż parterowe.

Jakie projekty domów na wąską działkę sprawdzają się najlepiej?

W łatwiejszej sytuacji są właściciele umiarkowanie wąskich działek, czyli między 14 a 16 metrów – na takiej ziemi możliwe jest nawet wzniesienie dłuższego budynku parterowego, który zachowa optymalne proporcje. Warto pamiętać, że im bardziej zwarta bryła domu, tym łatwiej utrzymać w nim odpowiednią temperaturę przy dobrej wydajności energetycznej – budynek nie musi być sześcianem, ale jeśli zależy nam na energooszczędności, to konieczne może okazać się zastosowanie lepszych niż standardowe materiałów izolacyjnych, co może podnieść koszt budowy. Jest to jednak inwestycja, która zwróci się podczas użytkowania budynku. W przypadku wąskich działek budowa długiego domu może być wręcz koniecznością, warto więc zadbać o to, by był on zarówno estetyczny, jak i funkcjonalny.

Warto zadbać nie tylko o sam dom, ale także o to, by mieć chociaż niewielki ogród – dlatego przeglądając projekty domów na wąską działkę warto wybrać taki, który przy okazji zostawi odpowiednio dużo wolnej ziemi na aranżację ogródka. Być może podczas dokładnego określenia potrzeb domowników okaże się, że lepiej wybrać mniejszy dom, niż pierwotnie zakładaliśmy, a w zamian urządzić zielony zakątek przy domu?

Projekty domów na wąską działkę: na co zwracać uwagę?

Jak wspominaliśmy, najważniejsze jest zapoznanie się z warunkami planu zagospodarowania przestrzennego, a jeżeli działka nie jest nim objęta – wystąpienie do gminy o wydanie Warunków Zabudowy. Na tej podstawie możemy zawęzić obszar poszukiwań do budynków o określonych parametrach. Jest jednak kilka ogólnych zasad, którymi warto się kierować nie tylko szukając projektów domów na wąską działkę, ale ogólnie – domów, w których chcemy mieszkać wygodnie.

Jednym z ważniejszych czynników jest oczywiście wygląd budynku, ale każdy ma swoje preferencje, ciężko więc podać uniwersalną zasadę. Popularnością cieszą się natomiast w ostatnich latach supernowoczesne, minimalistyczne domy, często z surowych materiałów o widocznej fakturze – oczywiście odpowiednio zabezpieczonych przed warunkami atmosferycznymi. Można je obejrzeć np. tu: https://pracownia-projekty.dom.pl/na_waska_dzialke.html. Taki charakter budynku często podkreślony jest dużymi oknami i przeszkleniami, przy okazji dostarczającymi do wnętrz dużo światła.

Najważniejsze są jednak parametry techniczne, takie jak wydajność energetyczna, rodzaj planowanego ogrzewania czy materiał, z jakiego ma zostać wykonany dom. Warto wybrać nawet droższy w budowie dom, o ile jest odpowiednio energooszczędny – nie tylko na dłuższą metę zapewnimy sobie oszczędności, ale także odciążymy środowisko.

Dodaj komentarz