aranżacja wnętrza

Okiennice wewnętrzne. Ciekawe i praktyczne dopełnienie wystroju wnętrz

Shuttersy, czyli okiennice wewnętrzne to obecnie prawdziwy hit w wystroju wnętrz. Główne zadania tego rodzaju okiennic to ochrona przed słońcem i zaciemnianie pomieszczenia. Są one jednak tak dekoracyjne, że wiele osób decyduje się na ich założenie właśnie ze względów estetycznych. Praktycznych rozwiązań umożliwiających zasłonięcie okien w gorące słoneczne dni jest wiele- rolety zewnętrzne i wewnętrzne, żaluzje, zasłony. Jednak to właśnie okiennice ze względu na swój romantyczny charakter i stylowy wygląd z roku na rok zyskują na popularności.

Okiennice zewnętrzne i wewnętrzne są bardzo dobrze znane w krajach południowej Europy. W rejonach, gdzie już od wiosny w południe żar leje się z nieba, konieczne jest ładne i lekkie, ale jednocześnie bardzo skuteczne rozwiązanie umożliwiające zacienienie pomieszczenia i ochronę wnętrza przed nadmiernym nagrzaniem. W razie braku światła, zawsze możesz postawić na złoty kinkiet lub inną lampę punktową. Tradycyjne okiennice wykonuje się z drewna, jednak dostępne są także nowoczesne modele z tworzywa sztucznego, które idealnie sprawdzą się w miejscach o podwyższonej wilgotności powietrza na przykład w łazience. Poznaj rodzaje okiennic wewnętrznych.

Okiennice wewnętrzne – jak działają?

Okiennice montowane na zewnątrz domów są większość z nas bardzo dobrze znane, natomiast okiennice wewnętrzne dopiero podbijają serca Polaków. Shuttersy, czyli tak zwane okiennice amerykańskie to bardzo praktyczne okiennice o modułowej budowie, które nadadzą wnętrzom klasycznego eleganckiego wyglądu.

Okiennice pomalowane na biało będą idealnie pasować do mieszkań urządzonych w stylu Hampton, morskim i prowansalskim. Z kolei te wykonane drewna w naturalnym kolorze będą się świetnie komponować ze stylami sielskim, wiejskim, rustykalnym i ekologicznym.

Shuttersy są bardzo trwałe i praktyczne. Nadają się do każdego wnętrza. Są wręcz niezastąpione w sypialniach oraz we wszystkich pomieszczeniach o wystawie południowej, gdzie słońce silnie operuje przez cały dzień.Okiennice wew om technicznym, po złożeniu mogą one zajmować naprawdę niewiele miejsca.

Okiennice wewnętrzne nie tylko osłonią nas od słońca, ale także skutecznie tłumią dźwięki, wyciszą więc hałasy dochodzące z ulicy. Dzięki nim w pomieszczeniu zapanuje cisza i sprzyjająca relaksowi atmosfera.

W naszym klimacie mają one jeszcze jedną zaletę- zimą mogą naprawdę w znacznym stopniu zmniejszyć straty ciepła w pomieszczeniach i zapobiec ich nadmiernemu wychładzaniu.

Shuttersy – rodzaje

Okiennice wewnętrzne możemy podzielić ze względu na materiał, z jakiego są wykonane oraz na sposób ich składnia. Największą popularnością cieszą się te wykonane z naturalnego drewna. Może ono być surowe, lakierowane lub pomalowane na dowolny kolor- najczęściej jednak jest to biel, która najlepiej odbija promienie słoneczne, dzięki czemu skutecznie ogranicza nagrzewanie się wnętrz.

Shuttersy są zbudowane z ramy (drewnianej lub z tworzywa sztucznego), która wypełniona jest skośnymi lamelkami. Lamelki mogą mieć szerokość w zakresie od 6,3 do 11,4 cm. Są one ruchome, możemy więc na bieżąco dopasowywać stopień zacienienia pomieszczenia do swoich potrzeb. Lamelki ustawia się pod odpowiednim kątem za pomocą manualnego mechanizmu w postaci pionowej listwy znajdującej się w bocznej lub środkowej części ramy okiennicy. Dostępne są też modele wyposażone w mechanizm zdalnego sterowania.

Shuttersy drewniane mogą być wykonane ze szlachetnych wysokiej jakości gatunków drewna jak modrzew japoński czy cedr lub tańszego drewna krajowego. Te szlachetne pozostawia się z reguły w stanie surowym, lakieruje lub poddaje procesowi olejowania. Natomiast gorsze gatunki drewna maluje się kryjącymi farbami.

Jakie okiennice są lepsze- drewniane czy plastikowe?

Wszystko zależy od ich przeznaczenia. Z pewnością modele drewniane wyglądają bardziej elegancko i stylowo, są też o wiele masywniejsze niż te wykonane z tworzyw sztucznych, dlatego lepiej tłumią hałasy. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu drewna przed wilgocią i jego regularnej konserwacji.

Z kolei shuttersy plastikowe są bardzo trwałe i lekkie. Słabiej tłumią dźwięki, ale za to są w pełni odporne na działanie wilgoci. Są więc idealnym rozwiązaniem do łazienek i pokojów kąpielowych.

Ze względu na mechanizm otwierania możemy podzielić okiennice wewnętrzne na kilka grup:

  1. Shuttersy klasyczne składane na ścianę.

Te modele otwierają się tak samo, jak tradycyjne okiennice, z tym że do wewnątrz mieszkania, a nie na zewnątrz. To rozwiązanie najczęściej stosuje się do niewielkich okien. Po ich otwarciu skrzydło okiennicy jest oparte o ścianę. Takie shuttersy połączone są zawisami z wnękami okiennymi albo przymocowane do ram skrzydeł okiennych. W przypadku tej drugiej opcji są one zdejmowane, aby można było umyć okna.

  1. Shuttersy przesuwne.

Mechanizm tego rodzaju okiennic działa podobnie jak w przypadku zasłon panelowych. Panele okiennic przesuwamy w celu ich otwarcia lub zamknięcia po prowadnicach.

  1. Shuttersy harmonijkowe.

Harmonijkowy mechanizm otwierania okiennic najczęściej stosuje się w przypadku dużych przeszkleń takich jak na przykład okna tarasowe. Sprawdzą się one również w bardzo małych pomieszczeniach, gdzie brak miejsca na otwarcie klasycznego modelu okiennicy. Panele harmonijkowe po złożeniu zajmują naprawdę bardzo mało miejsca.

Takie okiennice składają się z kilku paneli, które są ze sobą połączone za pomocą zawiasów. Zawiasy w zależności do modelu mogą być widoczne lub całkowicie ukryte.

Okiennice składa się w harmonijkę, przesuwając panele po prowadnicy zamontowanej we wnęce okiennej lub pod sufitem.

Koszt założenia okiennic wewnętrznych zależy od ich wielkości oraz materiału, z jakiego są wykonane. Takie okiennice zawsze wykonuje się na zamówienie, można je więc idealnie dopasować do wielkości i kształtu okna oraz stylu, w jakim urządzone jest wnętrze. Niezależnie od wybranego modelu shuttersów, musimy się jednak liczyć ze sporym wydatkiem. Ceny okiennic zewnętrznych wykonanych z drewna zaczynają się od dwóch tysięcy złotych za metr kwadratowy. Nieco tańsze są te wyprodukowane z tworzyw sztucznych. Tutaj za m² zapłacimy od 1500 złotych.

Dodaj komentarz