W psychoterapii stosowane są różne metody leczenia, których powodzenie zależy zarówno od pracy pacjenta, jak i odpowiednio wybranego psychoterapeuty. Jej zadaniem jest m.in. poprawa codziennego funkcjonowania oraz umiejętność radzenia sobie z zaburzeniami psychiki. Co jeszcze warto o niej wiedzieć? Podpowiadamy.
Czym jest psychoterapia?
W dosłownym tłumaczeniu psychoterapia oznacza leczenie duszy lub problemów psychicznych. Stosuje różne metody psychologiczne takie jak dyskusja, zabiegi relaksacyjne czy metody poznawcze, które służą do rozpoznawania i leczenia zaburzeń myślenia, działania i przeżywania. Psychoterapia może pomóc w leczeniu zaburzeń psychicznych w tym lęku, depresji, zaburzeń odżywiania, komunikacji czy chorób psychosomatycznych. Coraz częściej jest stosowana również jako uzupełnienie leczenia na przykład w przypadku chorób nowotworowych lub sercowo-naczyniowych. Jej celem powinno być skorygowanie konkretnego problemu, dlatego zazwyczaj jest ograniczona w czasie.
Kiedy zalecana jest psychoterapia?
Psychoterapia zalecana jest każdemu, kto boryka się z problemami psychicznymi i nie potrafi sobie sam z nimi poradzić. Wówczas psychoterapeuta na Siemianowice Śląskie udzieli takiej osobie profesjonalnej pomocy. Im bardziej jesteśmy zmotywowani do poradzenia sobie z jakimiś problemami i pracy nad nimi, tym leczenie przynosi lepsze skutki.
Psychoterapia ambulatoryjna wymaga od pacjenta stabilności fizycznej i psychicznej, dlatego na przykład terapia uzależnień często nie jest możliwa do prowadzenia w taki sposób. Poszczególne procedury psychoterapeutyczne różnią się między sobą. Do wyboru mamy terapię behawioralną, opartą na psychologii głębi, terapię systemową dla dorosłych oraz psychoterapię analityczną. Każda z nich wykorzystywana jest w innych sytuacjach i za każdym razem doświadczony psychoterapeuta podejmuje decyzję o tym, która z nich będzie odpowiednia.
Jak wybrać psychoterapeutę?
Psychoterapie mogą prowadzić psychologowie, czyli absolwenci uniwersytetu, którzy studiowali psychologię lub psychiatrzy, czyli specjaliści chorób lub zaburzeń psychicznych, którzy podchodzą do problemu zdrowia psychicznego również od strony fizycznej. Są to osoby, które skończyły medycynę, dlatego też wiedzą jak funkcjonuje organizm człowieka i mogą psychoterapie wspomagać leczeniem farmakologicznym. Często posiadają dodatkowe szkolenia, na których zdobywają wiedzę na temat genezy i form chorób umysłu oraz duszy, wiedzą jak je rozpoznawać i leczyć lekami psychotropowymi. Psychiatra z jednej ze śląskich placówek będzie dobrym wyborem dla osób, które nie do końca wiedzą, z jakimi problemami się zmagają.