rosliny do ogrodu

Wilec – roślina do ogrodu i na balkon

Wilec to roślina, która może odmienić oblicze naszego ogrodu i tarasu. Jest on pnączem, dlatego warto posadzić go w miejscach, gdzie będzie miał okazję piąć się w górę. O czym powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na uprawę wilca? Czy jest on odpowiednią rośliną dla początkujących ogrodników?

Wilec – co to za roślina?

Pod nazwą wilec kryje się 650 gatunków roślin zaliczanych do rodziny powojowatych. Współcześnie możemy je spotkać na wielu kontynentach. Większość wilców pochodzi z regionów o klimacie bardzo ciepłym, co sprawia, że w Polsce są one roślinami jednorocznymi. W naturalnych warunkach wilce mogą osiągnąć nawet do kilkunastu metrów długości. U nas są znacznie krótsze. Charakterystyczną cechą wilców są atrakcyjne, trąbkowate kwiaty w rozmaitych kolorach (między innymi niebieskim, różowym, purpurowym, białym). Kwiaty w zależności od odmiany mogą być duże lub małe, wyrastające pojedynczo w kątach liści. Wilce są pnączami lub bylinami posiadającymi pędy wzniesione pływające bądź płożące. Liście wilców są skrętoległe, całobrzegie, ogonkowe, pierzastodzielne lub dłoniastodzielne. Owoce wilców to kuliste lub jajowate torebki, w których znajduje się zazwyczaj około czterech nasion. Wilce nie nadają się do każdego ogrodu, gdyż są roślinami trującymi – zawierają alkaloidy indolowe (które u człowieka mogą wywołać nudności, wymioty, halucynację, euforię, senność, biegunkę, skurcze mięśni). Nie zaleca się sadzenia ich w miejscach, gdzie przebywają małe dzieci.

Wilec – uprawa

Poszczególne odmiany wilca nadają się do sadzenia w ogrodach, a także na tarasach i balkonach. W sprzedaży dostępne są odmiany wilców posiadające zredukowany system korzeniowy, a przez to idealnie nadające się do uprawy w niewielkich donicach, skrzynkach balkonowych, czy wiszących koszach.

Pędy wilca mają zdolność do ukorzeniania się, o czym warto pamiętać sadząc te rośliny w ogrodzie. Wilce rozrasta się bardzo intensywnie, dlatego w niektórych przypadkach może stanowić poważną konkurencję dla innych roślin ogrodowych.

Dobrą wiadomością dla początkujących ogrodników jest fakt, że wilce nie stwarzają poważnych problemów w uprawie. Pomimo, że wywodzą się z krajów o klimacie egzotycznym, bardzo dobrze radzą sobie także w polskich warunkach. Dla wilca dobrze jest zarezerwować słoneczne (ewentualnie półcieniste) ciepłe, osłonięte od wiatru stanowisko. Idealne podłoże powinno być przepuszczalne, żyzne, o obojętnym lub lekko kwaśnym pH. Pamiętajmy, że gleba musi być przez cały czas lekko wilgotna (nie możemy jednak przesadzać z podlewaniem, gdyż nadmiar wody może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji jaką jest gnicie korzeni).

Wilec nie przetrwa zimowych mrozów. Można jednak spróbować przechować go przez zimę w skrzynkach, w pomieszczeniu, gdzie temperatura nie jest niższa niż 15 stopni Celsjusza. Zazwyczaj jednak zdecydowanie prościej jest kupić nowe rośliny na wiosnę. Jeżeli zapewnimy wilcom optymalne warunki – będą rosły bardzo szybko.

Wilce uprawia się z nasion. Sadzimy je bezpośrednio do gruntu. Najlepszy czas na wysiew to połowa maja, kiedy ryzyko przymrozków jest już niewielkie. Nasiona wilca należy umieścić w glebie na głębokości około 1 centymetra. Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby przed wysiewem namoczyć nasiona przez noc.

W przypadku wilców konieczne jest zainstalowanie podpórek, po których rośliny będą mogły się piąć. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym (oprócz podlewania) jest przycinanie rośliny i usuwanie zaschniętych kwiatów. Jeżeli dysponujemy mało żyzną glebą, warto jest ją wzbogacić przy użyciu kompostu.

Dodaj komentarz