duzy apetyt

Jak zahamować nadmierny apetyt?

Duży apetyt to główna przyczyna problemów z utratą wagi. Gdy ulegamy słabością, podjadamy, pożywamy nadmierne ilości pokarmów, nie zawsze zdrowych nasza waga skacze w górę i bardzo ciężko ją obniżyć. Pierwszym etapem odchudzania, lub zahamowania wzrostu wagi jest ustabilizowanie apetytu. Jak to zrobić aby było to bezpieczne i łatwe?

Większość metod znalazłam na blogu edukacyjnym Dietetyk

Najlepszym i pierwszym sposobem na pohamowanie apetytu jest wprowadzenie stałych pór, w których będziemy spożywać posiłki. Posiłków w ciągu dnia powinno być 5:

-pierwsze śniadanie (lekkie, lecz pożywne),

-drugie śniadanie (lekkie, najlepiej owoce, warzywa, jogurty),

-obiad (może składać się z 2 dań, najlepiej aby zawierał dużo białka, umiarkowaną liczbę tłuszczy i węglowodanów)

-podwieczorek(lunch; lekko strawny, pożywny),

-kolacja (powinna zawierać minimalną ilość kalorii. Zjadamy ją najpóźniej do godziny 19:00)

Pomiędzy wyznaczonymi posiłkami staramy się nie podjadać. Inaczej nigdy nie zapanujemy nad nadmiernym apetytem. Organizm szybko się przyzwyczaja do regularnego spożywania posiłków. Należy pamiętać, aby te posiłki były syte oraz pełnowartościowe.

Jakie produkty hamują nasz apetyt?

BIAŁKO, np. chude twarogi (zawierają tryptofan a ten jest wykorzystywany w syntezie serotoniny-hormonu szczęścia), sery, jajka (zawierają bardzo dużo wit.A, E oraz B12, które dodatkowo bardzo korzystnie wpłyną na nasze zdrowie). Dobrze jest dodać te produkty do śniadania, które stanowi podstawowy i najważniejszy posiłek w ciągu całego dnia, oraz do kolacji, abyśmy wieczorem nie mieli chęci podjadać.

WODA. Spożywanie dużej ilości wody w ciągu dnia, hamuje apetyt. Woda zapełnia żołądek, rozcieńcza sok żołądkowy co ma wpływ na nasz apetyt. Jak ktoś nie lubi samej wody, można dodać soku z cytryny, suszoną miętę. Pamiętajmy ani nie dodawać cukry, lub zamienić wodą na wysoko cukrowe napoje lub soki , gdyś dołożymy sobie pustych kalorii.

WYSIŁEK FIZYCZNY. Świetnym sposobem na nadmierny apetyt jest ruch. Lekki spacer, ćwiczenia jogi, jogging, fitness lub jakakolwiek inna forma ruchu pomaga zahamować łaknienie bardzo skutecznie. Za każdym razem jak czujemy nadmierny głód możemy chociaż wyjść na spacer.

-BŁONNIK. Jest wyśmienitym produktem, który hamuje apetyt. Znajduje się w pełnoziarnistym pieczywie, płatkach owsianych, pełnoziarnistym makaronie, ciemnym ryżu, kaszy gryczanej oraz otrębach. Warto wykorzystywać te produkty w każdym posiłku w ciągu dnia.

-SEN. Badanie udowodniły, że osoby które śpią mało (mniej niż 5 godzin w ciągu dnia) są bardziej podatne na nadmierny apetyt. Dlatego dobry, spokojny sen jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Idealny sen powinien trwać u zdrowego, dorosłego człowieka ok. 8 godzin na dobę.

Co jeśli jednak najdzie nas niepohamowana ochota na podjadanie?

Podjadanie nie jest kategorycznie zabronione, ale powinno być mądre. Zamiast po słodycze, słone przekąski powinniśmy sięgnąć po zdrowe niskokaloryczne produkty. Mogą być to świeże warzywa, np. mini marchewka, papryka, ogórek zielony. Warto pod ręką mieć także migdały. Hamują one apetyt, są zdrowe ponieważ zawierają pełnowartościowe tłuszcze, które nadają uczucie sytości i pomagają w odchudzaniu. Migdały mogą idealnie zastąpić chipsy, paluszki czy inne przekąski po które chętnie sięgamy wierną porą podczas oglądanie filmów czy pracy on-line.

Niestety czasem nadmierny apetyt jest objawem chorobowym. W przypadku stosowania wszystkich wymienionych środków, gdzie efekt jest niewidoczny, powinniśmy się skonsultować z lekarzem i wykonać podstawowe badania. Jednym ze schorzeń, które powoduje nadmierny apetyt jest nadczynność tarczycy, którą trzeba zdiagnozować i koniecznie wyleczyć.

Warto wspomnieć, że w wielu przypadkach nadmierny stres jest przyczyną wzmożonego łaknienia. Część ludzi ”zajada” emocje i stres. Warto zmienić tryb życia, spróbować odnaleźć źródło stresu, zniwelować je i bardzo często problem apetytu zniknie sam, od razu.

Niektóre kobiety, tuż przed miesiączką odczuwają problem z nadmiernym apetytem. Niestety na ten stan związany jest ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie.  Jest to zupełnie normalne, wystarczy zwrócić większą uwagę na zjadane produkty. Jeśli jednak niepokoi nas ten problem, lub pojawia się napadowo w różnych fazach cyklu miesiączkowego warto sprawdzić poziom hormonów.

Czy oprócz naturalnych sposób możemy pomóc sobie inaczej?

Oczywiście, że tak. Istnieje wiele tabletek hamujących apetyt, które można kupić w każdej aptece. Niestety, trzeba uważać i starannie czytać skład takich suplementów. Niektóre z nich nie są zdrowe dla naszego zdrowia i tylko ”oszukują” nasz organizm. Przez to potem powrót do naturalnej walki z apetytem może być trudniejszy.

Chrom, jest bardzo skutecznym składnikiem, który hamuje apetyt zwłaszcza ten, na słodycze. Pomaga w regulacji gospodarki lipidowej i węglowodanowej. Dlatego jak sięgamy już po suplementy warty sprawdzić czy właśnie ten w nich się znajduje.

Zahamowanie apetytu jest w zasięgu każdego z nas. Wystarczy silna wola, trochę dobrych chęci. Jest to łatwy i prosty sposób do przygody z odchudzaniem i modelowaniem sylwetki.

Więcej: https://dietetyk.edu.pl/jak-zmniejszyc-apetyt-poznaj-10-najlepszych-sposobow/

Dodaj komentarz