Rwa kulszowa kojarzy się z wielkim bólem pleców, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie w ciągu dnia, ale też chodzenie do pracy czy też uprawianie jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tego schorzenia, aby poznać jego przyczyny i zgłębić wiedzę w zakresie całkowitego wyeliminowania problemu.
Najczęstsze przyczyny rwy kulszowej
Do najczęstszych przyczyn rwy kulszowej można zaliczyć:
- dyskopatię,
- zapalenie nerwu kulszowego,
- zwyrodnienie kręgosłupa lędźwiowego,
- przepuklina kręgosłupa.
Jak widać rwa kulszowa może mieć wiele przyczyn, dlatego jeśli u pacjenta pojawi się silny ból kręgosłupa lub też nogi, powinien jak najszybciej udać się do specjalisty w celu postawienia rzetelnej diagnozy. Opisy innych potencjalnych dolegliwości znajdziesz na tej stronie https://zdrowiewformie.pl/zdrowie/stawy-i-kosci/. Dzięki temu zainteresowani będą mogli rozpocząć ewentualne leczenie w trybie natychmiastowym.
Co zrobić, gdy złapie nas rwa kulszowa?
W przypadku pojawienia się rwy kulszowej nie można wykonywać żadnych gwałtownych ruchów, np. szybkie wstawianie z miejsca. Atak może nadejść bardzo niespodziewanie, ale czasami poprzedzony jest całkowitym wyziębieniem organizmu, a nawet przewianiem. W sytuacji, gdy ktoś zauważy u siebie niepokojące bóle i ma świadomość tego, że w ostatnim czasie przebywał dużo na dworze, istnieje prawdopodobieństwo, że w danej sytuacji ma się styczność z rwą kulszową. Osoby zmagające się z tym problemem bardzo często zastygają w określonej pozycji i nie mogą wykonać żadnego kroku. W razie czego zawsze można zadzwonić po specjalistę lub też sięgnąć po tabletki, jeśli są już przepisane przez specjalistę.
Co zrobić, aby nie dopuścić do nawrotu rwy kulszowej?
W przypadku, gdy pacjenci nie chcą dopuścić do nawrotu rwy kulszowej powinni zdecydować się na jak najszybszą wizytę u lekarza, można także wezwać karetkę, co jest szczególnie przydatne w momencie, gdy atak uniemożliwia wykonywanie dalszych ruchów. Rwa kulszowa może doskwierać pacjentom przez kilka dni, tygodni, a nawet lat, więc tego problemu absolutnie nie można lekceważyć. Jeśli pacjent uda się do specjalisty otrzyma zalecenia, do których powinien się jak najszybciej zastosować. Zostaną mu przepisane odpowiednie leki w formie tabletek lub też dużej serii zastrzyków. Zastrzyki wykonywane są domięśniowo. Jeśli to nie pomaga, przechodzi się na profesjonalną rehabilitację – jeśli chcesz się dowiedzieć jak przygotować się do wizyty u fizjoterapeuty wejdź tutaj. Dzięki temu problem po pewnym czasie ustaje, chociaż w dalszym ciągu trzeba uważać na to, aby nie wykonywać zbyt gwałtownych ruchów, zwłaszcza w podeszłym wieku. W najostrzejszych przypadkach stosuje się zastrzyki nadtwardówkowe i podaje się leki przeciwzapalne.