praca

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Szukanie pracy to zajęcie bardzo czasochłonne i mocno stresujące. Nic więc dziwnego, że w każdej nowej rozmowie kwalifikacyjnej pokładamy wielkie nadzieje na zatrudnienie. W jaki sposób przygotować się do niej właściwie przygotować? Podpowiadamy.

Dobry ubiór to podstawa

Nie istnieje jeden sprawdzony sposób, aby ubrać się odpowiednio na rozmowę kwalifikacyjną. W gruncie rzeczy wiele zależy od wymagań samego pracodawcy, branży oraz wielu innych czynników, które determinują między innymi to jaki dress code obowiązuje w danym biurze. Jeśli nie mamy pewności i wydaje nam się, że firma przywiązuje dużą wagę do określonego stylu ubierania się to nic nie stoi na przeszkodzie, aby po prostu zadzwonić i o to zapytać. Inaczej wygląda ta kwestia w przypadku zatrudniania się do małej, lokalnego przedsiębiorstwa, a nieco inaczej jeśli mamy do czynienia z wielką korporacją lub poważaną marką luksusowych restauracji. Przeglądając oferty pracy w Częstochowie znajdziemy zarówno niewielkie, rodzinne firmy, jak i te nieco większe. We wszystkich jednak zawsze liczy się właściwa prezencja. W większości przypadków sprawdza się bardzo dobrze formalny lub biznesowy ubiór. Ważne jest głównie to, aby po prostu prezentować się z klasą i wpasować się w konkretne środowisko do którego aplikujemy.

Przygotowanie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Warto dużo wcześniej przemyśleć strategię dotyczącą odpowiadania na zadane przez rekrutera pytania. Pomysł ten powinien bazować na własnych doświadczeniach z poprzednich rozmów o pracę, ale także uwzględniać konkretny profil przedsiębiorstwa do którego aplikujemy.

Wśród bardzo często padających pytań, które możemy usłyszeć od rekrutera sporą ilość stanowią te związane bezpośrednio z naszym charakterem, cechami oraz umiejętnościami, a także sposobami na radzenie sobie w trudnych sytuacjach. Należy także przed samym spotkaniem dobrze zaznajomić się z informacjami o firmie. Możemy to zrobić bardzo prosto, bo zwykle największy zbiór danych znajdziemy na stronie internetowej. Jeśli znamy profil działalności oraz to w jaki sposób przedsiębiorstwo funkcjonuje to łatwiej będzie nam się odnieść do konkretnych pytań dotyczących na przykład tego w jaki sposób zatrudnienie nas pomoże rozwinąć się nam i firmie. Warto także pamiętać o tym, że nawet jeśli pojawi się zupełnie zaskakujące pytanie, które ma w nas wywołać konsternację lub zdziwienie to nie znaczy, że powinniśmy się od razu poddawać. Warto dać sobie chwilę, aby przemyśleć odpowiedź i po chwili wypowiedzieć się w sposób kreatywny. Pracodawca z pewnością doceni naszą umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Dodaj komentarz