czujniki ruchu

Czujniki ruchu laserowe – najlepsze, gdy ważna jest odległość

Czujniki ruchu to bogata gama produktów, do których zaliczane są urządzenia o różnych trybach pracy. Wśród nich znajdują się też czujniki laser we. Gdzie sprawdzają się one najlepiej? Wyjaśniamy, jak działają takie czujniki ruchu i rekomendujemy najlepsze miejsca do ich montażu.

Jak działają laserowe czujniki ruchu?

Urządzenia jak czujniki ruchu przeznaczone są do wykrywania ruchu w swoim otoczeniu. Zależnie od tego, z jakiego typu czujnikiem mamy do czynienia, wykrywanie tego ruchu może odbywać się na różne sposoby.

Do kategorii czujników ruchu zaliczane są również czujniki ruchu laserowe. W tym przypadku mamy do czynienia ze sprzętem, który do wykrywania ruchu stosuje wiązkę laserową.

Laserowe czujniki ruchu są używane przede wszystkim tam, gdzie ważne jest dokonanie pomiaru ruchu w określonym, ograniczonym obszarze. Z tego względu są one również określane jako laserowe czujniki ruchu.

W takich urządzeniach dochodzi wtedy do emitowania wiązki światła laserowego, a następnie na pomiarach jego opóźnienia, w przypadku, gdy wiązka ta zostanie przerwana. W takim przypadku czujniki ruchu laserowe wykrywają ruch i mogą wykonać określoną czynność, zależnie od tego, w jakim celu zostały one zastosowane.

Gdzie najczęściej montuje się laserowe czujniki ruchu?

Takie czujniki ruchu rekomendowane są przede wszystkim przypadku przestrzeni otwartych, ponieważ mają one ograniczone do konkretnego obszaru działanie. Dzięki temu czujnik nie będzie niepotrzebnie się wzbudzał.

Najczęściej czujniki ruchu laserowe wykorzystuje się na klatkach schodowych i schodach, zwłaszcza w otwartych przestrzeniach. Wtedy czujnik ten nie będzie wykrywać obecności innych osób znajdujących się wokoło schodów, natomiast będzie on uruchamiał akcję tylko wtedy, gdy ktoś znajdzie się na schodach.

Jak wykorzystać czujnik laserowy na klatce schodowej?

Głównym zastosowaniem, jakie mają czujniki ruchu laserowe, jest przede wszystkim uruchamianie oświetlenia. Takie czujniki bardzo dobrze sprawdzają się w tym celu i pozwalają dzięki temu na sprawne oświetlenie klatki schodowej.

Takie czujniki bardzo często są montowane razem z dekoracyjnym oświetleniem schodowym w formie ściennych spotów ledowych albo pasków umieszczanych pod schodami.

Gdy osoba wejdzie na schody, wtedy czujnik laserowy wykryje jej obecność, następnie uruchomi światło, a potem może je wyłączyć. Można zaprogramować wtedy czas wyłączenia światła, na przykład na kilka minut. W efekcie nie będzie ono paliło się niepotrzebnie, co oznacza dodatkowe oszczędności dla domowego budżetu.

Dodaj komentarz