Wychowanie dziecka na wsi – czy zdrowsze, lepsze niż w mieście?

Każdy rodzic chce i dąży do tego, aby jego dziecko wychowywało się w zdrowych, sprzyjających warunkach. A gdzie najlepiej mu je zapewnić? Na wsi czy w mieście? Sprawdzamy wady i zalety każdego z tych rozwiązań.

Jak wychować zdrowe dziecko?

Zanim jednak przejdziemy do analizy obu tych rozwiązań, trzeba zaznaczyć, że miejsce zamieszkania nie jest jedynym czynnikiem, które wpływa na zdrowie dziecka. To również dbanie o jego rozwój, reagowanie na jakiekolwiek problemy. Zdrowie dziecka (porady, informacje) omawiane jest na https://beebaby.pl, tam można znaleźć wiele wskazówek, które mogą okazać się pomocne na co dzień.

A o co należy zadbać w największym stopniu? O ruch, właściwą dietę, aktywizację intelektualną. Oprócz tego dziecko trzeba otaczać troską, miłością, aby czuło się kochane. Wtedy, niezależnie od innych czynników, będzie można powiedzieć, że wychowuje się w sprzyjających warunkach.

Wychowanie dziecka na wsi – zalety i wady

Wychowanie dziecka na wsi ma wiele zalet. Zdrowe warunki, jedzenie prosto z ogródka, nieustanny kontakt z przyrodą – są to argumenty nie do przecenienia. Często życie na wsi jest też tańsze, dzięki czemu można pozwolić sobie na oszczędzanie, zabezpieczenie żywności dzieci.

Te od najmłodszych lat mogą poznawać „prawdziwy” świat od środka. Wiedzą, skąd się bierze mleko, mają świadomość tego, że mięso nie jest „produkowane” na foliowych tackach. Jednocześnie często muszą być bardziej samodzielne i odpowiedzialne. Natomiast okolica jest spokojniejsza, bezpieczna, łatwiej jest żyć zgodnie z zasadami slow life, cieszyć się wolnością.

Jednak nie wszystko jest tak idylliczne. Mieszkanie na wsi może wiązać się z długimi dojazdami do szkoły, ponadto wybór placówek edukacyjnych i kulturowych jest o wiele mniejszy. Aczkolwiek tu należy zerwać z mitem, że edukacja na wsi jest na niższym poziomie, niż w mieście. Różnica polega na tym, że w mieście łatwiej jest wybrać tę szkołę, która odpowiada wymaganiom rodziców i spełnia wszystkie potrzeby dzieci.

Wychowanie dziecka w mieście – zalety i wady

Wychowanie dzieci w mieście również nie jest pozbawione zalet. Bogata oferta edukacyjna, kulturalna, rozrywkowa zachęcają do tego, aby właśnie tam zamieszkać. Często dzieci mają do dyspozycji wiele zajęć dodatkowych, dzięki którym mogą spełniać swoje pasje. To, w połączeniu z rozbudowaną siecią komunikacyjną sprawia, że możliwości rozwoju są (prawie) nieograniczone. Jednocześnie można mieć rówieśników w zasięgu ręki, w tym samym bloku.

A co z wadami? Tych niestety też jest sporo. Przede wszystkim wieczny pośpiech, zanieczyszczone powietrze, niewiele przestrzeni. Dzieci nie mają tyle wolności, czyha na nie więcej niebezpieczeństw. Nawet w takim aspekcie, jak zdrowe odżywianie, jest trudniej. Owoce czy warzywa z hipermarketów niewiele wspólnego mają z tymi, które uprawia się na wsi, a zakup żywności ekologicznej to dodatkowe obciążenie dla rodziców.

Gdzie wychowywać dziecko?

Wieś czy miasto? Gdzie wychowywać dziecko? Na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Bo z jednej strony na wsi warunki są znacznie zdrowsze, ale z drugiej dostęp do oferty medycznej jest mniejszy. W mieście natomiast dzieci mają znacznie większe możliwości rozwoju.

I wszystko tak naprawdę zależy od tego, jakie są potrzeby i oczekiwania całej rodziny. Bo to, co dla jednych będzie problemem (np. długie dojazdy), dla innych nieistotną błahostką, będącą niczym w porównaniu z możliwością uprawiania własnych, ekologicznych warzyw. Trzeba dokładnie przeanalizować wszystkie wady i zalety obu tych rozwiązań i dopiero na tej podstawie podjąć decyzje.

Dodaj komentarz