Lilie to kwiaty, które zrobiły furorę w całej Europie – do tego stopnia, że pojawiały się one w wielu herbach szlacheckich, a nawet i królewskich.
Spotykane w różnych zakątkach świata, urzekają swoimi kolorami, formami oraz rozmiarami. Dlatego również tak ciężko jest spośród nich wybrać – każdy z gatunków lilii prezentuje się inaczej.
Jakie mają cechy wspólne? Które gatunki lilii cieszą się największą popularnością? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym mini poradniku.
Charakterystyka lilii – wygląd, wysokość, kwiaty
Rodzina liliowatych liczy sobie aż ponad 110 różnych gatunków kwiatów. To jednak jeszcze nie wszystkie z nich – istnieje bowiem wiele tysięcy ich hybryd.
Wyrastają z cebulek, jednak w przeciwieństwie do innych roślin bulwiastych, cebulki lilii nie posiadają łusek ochronnych.
W zależności od odmiany osiągają od 30 nawet do 240 cm wysokości! Ich kwiatostan może się również składać z pojedynczego lub wielu kwiatów, które tworzą grona. P
ierwsze kwiaty pojawiają się na nich już w maju i występują aż do września. Lilie występują w niemalże wszystkich kolorach.
Znane są również z tego, że można je uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach.
Lilie ogrodowe i doniczkowe
Rośliny te, posadzone w ogrodzie, nie wymagają zbyt intensywnej i skomplikowanej pielęgnacji. Należy jednak pamiętać o tym, że ich cebulki nie znoszą nadmiaru wody.
Dlatego powinny być sadzone na gliniastym podłożu, które w trakcie suszy, należy utrzymywać w wilgotnym stanie. Dotyczy to także odmian doniczkowych, W doniczkach głównie umieszcza się odmiany azjatyckie oraz orientalne.
Zaleca się także nawożenia tych roślin – gdy tylko pokażą się ich pierwsze pączki. Lilie doniczkowe można sadzić już od połowy marca.
Należy jednak pamiętać o tym, by nie wystawiać ich na zewnątrz, dopóki nie skończą się wiosenne przymrozki. Z sadzeniem lilii w ogrodzie lepiej wstrzymać się do połowy kwietnia.
Popularne gatunki lilii
Do najpopularniejszych odmian lilii należą:
- Lilie azjatyckie – łatwe w uprawie i odporne na choroby oraz nadmiar słońca. Ich kwiaty mają soczyste oraz jaskrawe odcienie czerwieni, pomarańczy i różu;
- Lilie tygrysie – mają mocno wywinięte na zewnątrz płatki, które są pokryte ciemnymi plamkami. Dostępne w wielu różnych kolorach i nie są trudne w uprawie. Zakwitają na przełomie lipca i sierpnia;
- Lilie trąbkowe – ich kwiaty przypominają kształt trąbki lub kielicha. Urzekają intensywnym zapachem i rozmaitością kolorów. Wykazują się dużą odpornością na choroby oraz są łatwe w rozmnażaniu.
- Lilie orientalne – charakterystyczną ich cechą są olbrzymie kwiaty, które wydzielają bardzo intensywne zapachy. Są jednak bardzo delikatne na przymrozki;
- Lilie drzewiaste – są równie delikatne, jak lilie orientalne i wymagają szczególnej ochrony przed wiatrem, słońcem oraz nadmiarem wody.
Cebulki lilii – jak sadzić lilie?
Sadząc lilie, należy pamiętać o tym, że rośliny te w większości nie preferują stanowisk słonecznych. Dlatego najlepiej posadzić je pomiędzy innymi roślinami, które zapewnią im liliom cienia.
Cebulki lilii najlepiej sadzić na głębokości od 25 do 30 cm. Jedynym wyjątkiem jest lilia biała, której cebulki umieszcza się w ziemi na głębokości od 2 do maksymalnie 4 cm.
Pomiędzy nimi trzeba również zachować odległość minimum 15-20 cm. W przeciwnym wypadku rośliny mogą się nie przyjąć.
Zasadzone lilie warto również posypać na końcu warstwą kory. Kiedy jednak ma się do czynienia z zastojami wody, które powstają na gliniastych i ciężkich glebach – lepiej posadzić je na podwyższonych rabatkach bądź kopczykach.
Duży wybór cebulek lilii można znaleźć tutaj: https://cebule-kwiatowe.pl/lilia/. Sklep firmy BENEX oferuje wysyłkową sprzedaż cebulek kwiatowych oraz kłączy kwiatów.
Kiedy sadzimy lilie? – wiosną i jesienią
Lilie to kwiaty cebulkowe, które ze względu na swoje egzotyczne pochodzenie, są częściowo wrażliwe na przymrozki.
Ich pozbawione osłonki cebulki nie znoszą również zbyt dużej wilgoci. Dlatego nie należy ich zostawiać zimą w ogrodzie. Można to zrobić jedynie w przypadku kwantów, które pozostawia się na rabacie przez kilka kolejnych lat.
Przed nadejściem przymrozków warto jednak pokryć je warstwą, która zabezpieczy ich cebulki przed działaniem mrozów. Wiosną natomiast warto je wykopać po to, by usunąć ich martwe korzenie.
Dobrze jest również skrócić te najdłuższe, przynajmniej o 1-2 cm. Pozostałe cebulki lilii warto wykopać na jesień, a następnie sadzić wiosną. Zimą należy je przechowywać w miejscu, w którym będzie panowała temperatura minimum 2 stopni Celsjusza. Zaleca się także pokrycie ich trocinami lub torfem. Niektóre odmiany można również sadzić na przełomie września i października.
Lilie to kwiaty, które od tysięcy lat fascynują ludzi. Pojawiały się w egzotycznych ogrodach królewskich, gdzie właśnie tam krzyżowano je po raz pierwszy. Obecnie również poddawane one są wielokrotnemu krzyżowaniu gatunków botanicznych. Dzięki temu w ogrodach mogą pojawić się wielokolorowe odmiany o rozmaitych kształtach.