psycholog

Kiedy pomoże psycholog? Wskazania do konsultacji psychologicznej

Psycholog może pomóc swoim klientom w różnych sytuacjach – gdy pojawiają się lęki, uzależnienia, brak motywacji, poczucie winy lub traumatyczne wydarzenia w życiu. Zobacz, w jakich sytuacjach warto udać się na wizytę w gabinecie psychologa i jak wybrać odpowiedniego specjalistę!

Czym zajmują się psycholodzy?

Psycholog jest osobą z przygotowaniem psychologicznym, często również psychoterapeutycznym, gdy ukończy on dodatkowe studia podyplomowe.

Psycholodzy zajmują się przede wszystkim przeprowadzaniem diagnoz psychologicznych oraz poradnictwem psychologicznym. Również prowadzą oni różnego rodzaju warsztaty, testy.

Należy jednocześnie zaznaczyć, że psycholog nie jest lekarzem jak psychiatra. Nie ma on zatem możliwości wystawienia zwolnienia lekarskiego, recepty na leki czy skierowania.

Kiedy umówić się do psychologa na wizytę?

Do głównych wskazań do wizyty u psychologa zaliczane są:

  • gorszy nastrój psychiczny

  • uczucie napięcia

  • brak motywacji

  • odczuwanie lęków

  • poczucie bezradności

  • traumatyczne zdarzenia w życiu

  • poczucie winy

  • trudności z utrzymywaniem kontaktów z ludźmi

  • uzależnienia

  • zaburzenia odżywiania

Dodatkowo wizyta u psychologa może być również bardzo dobrym wyborem wtedy, gdy planuje się wprowadzenie zmian w swoim życiu, na przykład w związku z karierą albo z życiem prywatnym.

W przypadku poważniejszych dolegliwości psycholog może skierować pacjenta do psychiatry. Lekarz będzie mógł wtedy przeprowadzić kompleksową diagnostykę, a następnie wskazać, jakie metody leczenia farmakologicznego pozwolą na uzyskanie najlepszych efektów.

Gdzie można umówić się na wizytę u psychologa?

Obecnie wizyty u psychologa są dostępne na Narodowy Fundusz Zdrowia lub można umówić się na konsultację prywatnie.

Długi czas czekania na konsultację u psychologa w ramach NFZ powoduje, że wiele osób wybiera prywatne konsultacje. Dostanie się do specjalisty jest wtedy znacznie szybsze.

Jak wybrać dobrego psychologa?

Aby konsultacja i terapia odbywały się skutecznie, warto zdecydować się na wizytę u polecanego psychologa, który cieszy się dużym zaufaniem wśród swoich klientów.

W celu jego znalezienia warto przede wszystkim zwrócić uwagę na informacje dostępne w internecie, w tym na opinie, referencje. Dzisiaj można znaleźć je na stronach psychologów, na forach internetowych, w mediach społecznościowych, co umożliwia łatwiejsze wybranie odpowiedniego psychologa.

Jeżeli chce się wybrać specjalistę jak dobry psycholog Poznań jest miastem, gdzie obecnie działa wiele gabinetów i poradni psychologicznych.

Dodaj komentarz