Preparaty mikrobiologiczne mają za zadanie poprawić strukturę gleby i przywrócić jej równowagę mikrobiologiczną. Wielu rolników zauważyło ich dobroczynny wpływ na glebę i również zaczęli stosować mikrobiologiczne preparaty, jednak często pojawiają się pytania, kiedy je stosować i jak one działają?
Kiedy i po co stosować preparaty mikrobiologiczne?
Preparaty mikrobiologiczne najlepiej stosować wtedy, gdy widzi się, że gleba pod uprawę jest słabej jakości, preparaty przywrócą jej odpowiedni mikrobiom, który odpowiada za powstanie bariery mikrobiologicznej. Bariera ta ma za zadanie chronić przed rozwojem patogenów, które mogłyby w dużej mierze zaszkodzić uprawom. Dodatkową zaletą stosowania preparatów mikrobiologicznych jest to, że rośliny są bardziej odporne na takie czynniki jak stres, susze oraz wahania temperatury. Mikroorganizmy znajdujące się w preparatach zwiększają efektywność plonów, dzięki temu, że tworzą w glebie ekosystem, który pozytywnie oddziałuje na rośliny.
Kolejnym powodem, aby zacząć stosować wspomniane preparaty jest to, że zwiększają one możliwości korzeniowe rośliny, przez co pobiera ona więcej wody i składników odżywczych i staje się o wiele mocniejsza, sprawia to, że jest o wiele bardziej odporna na szkodliwe patogeny lub złe warunki pogodowe. Zdrowa gleba posiada odpowiednie grzyby i bakterie, ale ta, która jest słabej jakości, ma ich bardzo mało, dlatego powinno się do niej stosować wspomniane preparaty.
Systematyczność
Jedną z ważniejszych rzeczy w stosowaniu preparatów mikrobiologicznych jest systematyczność. Rolnicy dbają o jakość upraw, kupując nasiona u sprawdzonych dystrybutorów nasion oraz stosują różnego rodzaju preparaty. Często jednak zapominają o fakcie, że zastosowanie raz danego preparatu może nie wiele dać, aby działanie to miało efekt, trzeba je systematycznie powtarzać. Czynność tą należy powtarzać nawet przez kilka lat i warto zadbać również o to, aby preparaty mikrobiologiczne były najwyższej jakości, co sprawi, że efekt ich stosowania będzie zadowalający.