zycie

Jak wymienić zamki w drzwiach i jakie wybrać?

Wymiana zamka w drzwiach dotyczy każdego właściciela nieruchomości przynajmniej raz w życiu. Taka konieczność może wynikać z wielu różnych sytuacji, jak np. utrata kluczy, czy przeprowadzka. Jednak niezależnie od przyczyny, zamek należy wymienić jak najszybciej, aby móc normalnie korzystać z drzwi i zapewnić sobie odpowiednią ochronę przed włamywaczami. Jak wymienić zamek? Kiedy lepiej zlecić to fachowcowi? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Wymiana zamków

Wymiana zamków nie jest trudna, dużo ważniejsze jest dobranie nowego zamka tak, aby idealnie pasował do drzwi. W tym celu trzeba dokładnie zmierzyć wszystkie wymiary i na tej podstawie kupić nowy zamek. Najprościej jest najpierw zdemontować najpierw stary zamek i z nim udać się do sklepu. Do tego oczywiście potrzebna jest druga osoba, która w tym czasie przypilnuje domu.

Sama wymiana zamka w drzwiach wymaga jedynie trochę czasu i śrubokręta. Jak wygląda wymiana zamka krok po kroku?

1. Zdemontuj szyld i klamkę.

2. Odkręć śruby mocujące zamek.

3. Podważ zamek i go delikatnie wyjmij.

Następnie można przejść do montażu nowego zamka, co robi się dokładnie tak samo, tylko w odwrotnej kolejności. Należy przy tym pamiętać, że do montażu należy używać śrub dołączonych do zestawu. Jeśli zamek wyposażony jest w wymienną wkładkę, to montujemy ją na samym końcu, gdy pozostałe elementy zostaną już przymocowane.

Kiedy wystarczy wymienić samą wkładkę?

W wielu sytuacjach nie ma potrzeby wymieniać całego zamka, a wystarczające będzie wymienienie wkładki, czyli części, w którą wkładamy klucz. Tak jest w przypadku przeprowadzki, zmiany lokatorów w wynajmowanym lokalu, uszkodzenia klucza lub wkładki, a także jeśli chcemy wymienić wkładki ze względu na utratę kluczy na skutek ich kradzieży lub zgubienia. Wymiana wkładki jest jeszcze prostsza niż wymiana zamka. Wystarczy otworzyć drzwi i odkręcić śrubę mocującą wkładkę, która znajduje się w wewnętrznej części drzwi. Następnie trzeba włożyć klucz do zamka i ustawić go w pozycji otwartej, po czym ostrożnie manewrując wypchnąć wkładkę. Montaż nowej wkładki przebiega tak samo, tylko w odwrotnej kolejności. Jest to więc dziecinnie proste i każdy sobie z tym poradzi. Wymieniając zamki lub wkładkę, warto od razu zainwestować w lepszej jakości model, którego wykonanie będzie zmniejszało ryzyko włamania, tym samym zwiększając bezpieczeństwo domowników. Na zamkach nie warto oszczędzać, gdyż stanowią podstawową ochronę przed wejściem niepożądanych osób, a dodatkowo nie wymienia się ich zbyt często.

Jak wymienić zamki w drzwiach. Pomoc ślusarza

Jeśli podczas wymiany zamka napotkamy jakiekolwiek trudności, to warto wezwać na pomoc firmę ślusarską z https://www.pogotowie-zamkowe-katowice.pl . Ślusarz potrafi poradzić sobie z każdym typem zamka i z każdym problemem, który może nas spotkać. Pomoże wymienić zamki, ale również sprawdzi, czy nie ma możliwości ich naprawy. Usługi ślusarskie przydadzą się również w sytuacji, gdy nie ma możliwości otwarcia zamka, co automatycznie uniemożliwia jego wymianę. Przyczyną może być utrata kluczy, złamany klucz w zamku, czy awaria mechanizmu, która spowodowała zablokowanie zamka. Usługi ślusarskie dostępne są całodobowo przez 7 dni w tygodniu. Wystarczy jeden telefon, aby ślusarz szybko pojawił się pod umówionym adresem i rozwiązał problem.

Dodaj komentarz