lozko rehabilitacyjne

Jak wybrać łóżko rehabilitacyjne?

Łóżka rehabilitacyjne dedykowane są osobom przewlekle chorym i ich prawidłowe dobranie warunkuje zapewnienie im komfortu, jak również bezpieczeństwo. Wybierając je koniecznie więc zwracajmy uwagę zarówno na parametry techniczne, jak i możliwie jak największe dopasowanie do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Nie bez znaczenia pozostaje także możliwość łatwego czyszczenia oraz dezynfekcji. Co jeszcze brać pod uwagę i dlaczego jest to tak istotne? Podpowiadamy.

Decydując się na zakup łóżka rehabilitacyjnego bardzo ważne jest to, aby sprawdzić czy pochodzi ono od dobrego producenta. To bardzo ważny czynnik determinujący podjęcie decyzji zakupowej. Warto szukać sklepów w których można także wypożyczać sprzęt lub liczyć na jego refundację przez NFZ. Nie bez znaczenia pozostaje także serwis. Warto więc szukać takich jak: https://www.ortmed.pl/.

Jak dobrze dobrać łóżko rehabilitacyjne – waga i wzrost osoby chorej

Zakup łóżka rehabilitacyjnego oprócz znalezienia dobrego producenta brania pod uwagę jakości oraz ceny powinien być podyktowany sprawdzeniem wagi oraz wzrostu osoby dla której go kupujemy. Jeśli mówimy o standardowych modelach, to są ode dedykowane pacjentom, których waga nie przekracza 135 kg. Jego powierzchnia leżenia wynosi natomiast 90 x 200 cm. Jeśli waga jest większa, wówczas należy szukać już modeli przeznaczanych dla osób otyłych. Tutaj mowa o łóżkach bariatrycznych w których maksymalna dopuszczalna waga osoby, która będzie z niego korzystać wynosi 200, ale nawet często 300 kg. Ważne jest także to, że ich powierzchnia jest większa.

Czytaj także: https://papierowemysli.pl/wkladki-ortopedyczne-dla-kogo-i-jak-je-wybrac/

Kolejnym czynnikiem, jaki musimy brać pod uwagę, to także wzrost pacjenta. Jeśli mówimy o standardowych modelach łóżek medycznych, to są one przeznaczone dla osób dorosłych, co w praktyce oznacza, że dopasowane są do wzrostu między 146, a 190 cm. Na rynku są także dostępne łóżka, które umożliwiają przedłużenie łoża o kolejne 20 cm, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jeśli osoba niepełnosprawna jest niska, wówczas można zdecydować się na wybór modelu o regulowanej wysokości.

Łóżko rehabilitacyjne a możliwość jego regulacji

Jeśli chcemy mieć pewność, że dobrze wybraliśmy łóżko rehabilitacyjne, wówczas należy zatroszczyć się o jego odpowiednią regulację zarówno wysokości, jak i leża. Jeśli istnieje możliwość oparcia pleców w łóżku, to w znacznym stopniu ma ona wpływ na jakość jedzenia posiłków, oddychania osoby chorej, a koniec końców na kontakt z otoczeniem, jak również pracę opiekuna.

Warto wspomnieć także o możliwości regulacji segmentu ud. Takie działanie w dużym stopniu ma wpływ na zwiększenie komfortu osoby chorej. Czym się to przejawia? Przede wszystkim tym, że znacznym stopniu zmniejsza się ryzyko pojawiania się odleżyn. Nie bez znaczenia pozostaje także minimalizacja występowania przykurczy. Kolejna kwestia to zwrócenie uwagi na to, czy w dane łóżko umożliwia ułożenie chorego w pozycjach drenażowych. Możliwość przechyłu łóżka wpływa na to, że praca układu krążenia zostaje usprawniona, jak również zwiększa się jakość oddychania.

Nie bez znaczenia pozostaje także możliwość regulacji wysokości leża. Takie działanie jest pomocne szczególnie dla opiekuna. Dzięki takiemu działaniu ma on większe pole do manewru w związku z czynnościami sanitarnymi czy też codzienną pielęgnacją i koniec końców rehabilitacją.

One thought on “Jak wybrać łóżko rehabilitacyjne?”

Dodaj komentarz