kosiarka

Jak naostrzyć noże do kosiarki?

Każdy kto kosił trawę, na pewno natrafił na moment, w którym koszona trawa wyglądała na poszarpaną i nierówno wykoszoną. Oznacza to najwyższy czas, aby naostrzyć nóż do kosiarki. Naostrzenie noża pozwoli nam cieszyć się naszym nożem na dłużej. Oczywiście, jeżeli nasz nóż był już jednokrotnie ostrzony, bardzo prawdopodobna będzie jego wymiana. Dzisiaj jednak, skupimy się na ostrzeniu noża do kosiarki. Jak skutecznie naostrzyć nóż do kosiarki? Zapraszamy do lektury!

Ostrzenie noży w kosiarce – kiedy warto je naostrzyć?

Pierwszym sposobem, po którym dowiemy się kiedy powinniśmy rozpocząć ostrzenie, jest poszarpana lub porwana trawa. Tępe noże rozpoznamy również po pracy samego urządzenia. Kosiarka elektryczna będzie pracować o wiele głośniej, a kosiarka spalinowa spali o wiele więcej paliwa. Co jeżeli nie używamy kosiarki zbyt często? A jedynym co kosimy to niewielki trawnik wokół domu? Wtedy wystarczy naostrzyć ostrza raz do roku. Należy również pamiętać, że im gęstsza i twardsza trawa – tym szybciej nasze ostrza się zużyją, przez co konserwacje będzie trzeba przeprowadzać o wiele częściej.

 

Ostrzenie noży w kosiarce – krok po kroku

Zanim przejdziemy do rozpoczęcia całej procedury, musimy dokładnie wiedzieć, którą stronę ostrza powinniśmy ostrzyć. Nóż do kosiarki powinien być ostrzony tylko z jednej strony. Druga krawędź musi pozostać tępa. Jak rozróżnić te strony? To proste – jedna z krawędzi zachowuje ślady po dawnej ostrości, a druga krawędź będzie zauważalnie nie używana. Także zanim zaczniecie ostrzyć noże, upewnijcie się, którą stronę powinniście ostrzyć. Teraz przejdźmy do 5, prostych punktów, które pomogą wam w ostrzeniu noży do kosiarki.

  1. Odkręć śrubę, która mocuje nóż do trzpienia i silnika kosiarki. Następnie ostrożnie go zdejmij.
  2. Oczyść ostrze z zabrudzeń, które na nim niewątpliwie się zebrały.
  3. Używając stalowej wełny lub szczotki, usuń ślady rdzy.
  4. Korzystając z pilnika, szlifierki czy innego narzędzia do ostrzenia – zaczynamy ostrzenie noża. Szlifujemy krawędź noża (tą ostrzejszą, o której wspominaliśmy wcześniej), tak aby, tworzyła szpic.
  5. Sprawdzamy i wyrównujemy szorstkie miejsca.

 

Wyważanie noża w kosiarce

Poza ostrością noża, bardzo istotnym elementem jest jego wyważenie. To dzięki tym dwóm elementom, nasz trawnik będzie wyglądał pięknie, a nasza kosiarka będzie komfortowo pracować. Jeżeli ostrze jest nieprawidłowo wyważone, może dochodzić do wyrywania i szarpania trawy. Doprowadza to do uszkodzenia trawnika, a nie jego przycinania. Dlatego wyważenie i ostrość ostrza mają tak ogromny wpływ na efekt końcowy naszej pracy.

Dodaj komentarz