Dmuszek jajowaty to niebanalna roślina, która może odmienić nasz ogród. Ogrodnicy wykorzystują go na obwódki, gdyż dmuszek idealnie nadaje się do rozgraniczania poszczególnych gatunków roślin. Co należy wiedzieć o uprawie dmuszka jajowatego?
Dmuszek jajowaty – podstawowe informacje
Dmuszek jajowaty to jednoroczna roślina zaliczana do rodziny wiechlinowatych. W naturalnych warunkach dmuszek występuje w rejonach Morza Śródziemnego, a także zachodniej Europie. W tej chwili jest popularną rośliną uprawną na wszystkich kontynentach. Dmuszek posiada wzniesione, owłosione źdźbła, które osiągają około 30 centymetrów. Roślina posiada płaskie, równowąskolancetowate szaro-zielone liście. Kwiatem jest gęsta, kłosokształtna wiecha (może mieć kształt jajowaty lub kulisty). Dmuszek zakwita w maju i kwitnie aż do sierpnia.
Dmuszek jajowaty – jak wygląda jego uprawa?
Ze względu na fakt, że dmuszek jajowaty pochodzi z rejonów o cieplejszym od naszego klimacie, bardzo ważne jest, żebyśmy posadzili go na stanowisku słonecznym, ciepłym i osłoniętym od wiatru. Jeżeli chcemy możemy posadzić go w donicy i uprawiać w mieszkaniu lub na balkonie.
Jeżeli chodzi o glebę – roślina ta nie ma specjalnych wymagań. Dmuszek dobrze czuje się na podłożu piaszczystym i przepuszczalnym. Uboga w składniki odżywcze ziemia paradoksalnie sprawia, że roślina obficiej kwitnie. W przypadku, gdy posadzimy dmuszka w żyznej, zasobnej w azot ziemi będzie od dobrze rósł, jednak wyda mało okazałe kwiaty (a jest uprawiany głównie dla efektownych kwiatów).
Dmuszek dość dobrze znosi suszę. Jednak dłuższy czas bez dostępu do wody może skutkować usychaniem dolnych liści. W przypadku uprawy rośliny w donicy lepiej jest pamiętać, żeby podłoże było stale wilgotne. Warto jest również wymieszać ziemię do kwiatów z piaskiem – wówczas będzie ona bardziej przepuszczalna.
Dmuszek nie wymaga nawożenia, gdyż dobrze radzi sobie w glebach ubogich. Jeśli jednak chcemy zastosować nawóz, wybierzmy preparat do roślin kwitnących.
Roślinę tę rozmnaża się z nasion. Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby nasiona Dmuszka jajowatego wysiać do donicy na przełomie marca i kwietnia. Jeśli chcemy przesadzić dmuszka do ogrodu, zróbmy to w momencie, gdy ryzyko pojawienia się przymrozków będzie niewielkie – najlepiej pod koniec maja lub na początku czerwca. Istnieje możliwość posadzenia nasion od razu w ogrodzie, jednak wówczas trzeba pamiętać o zabezpieczeniu rośliny przed mrozem.
Dmuszek może zostać potraktowany jako roślina wieloletnia, jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że nie przetrwa od zimy w ogrodzie lub na balkonie. Zanim przyjdą pierwsze przymrozki należy przenieść roślinę do ciepłego pomieszczenia.
Dmuszek jajowaty – zastosowanie
Efektowny dmuszek jajowaty znajduje zastosowanie w ogrodnictwie, a także we florystyce. Ogrodnicy często wykorzystują go na rabatach kwiatowych, w ogródkach skalnych lub na obwódki. Rozgraniczenie różnych gatunków roślin przy użyciu dmuszka daje wyjątkowo interesujące rezultaty. Dmuszki można posadzić w towarzystwie roślin, które lubią słoneczne stanowiska i piaszczystą glebę. Będą się one dobrze prezentowały przy lawendzie, maczkach kalifornijskich, krwawnikach ozdobnych, celozjach, mikołajkach, rozchodnikach.
Dmuszek jest popularnym kwiatem ciętym. Floryści bardzo chętnie używają go do urozmaicania bukietów (między innymi bukietów suszonych). Rośliny te dobrze prezentują się od razu po zerwaniu, a także zasuszone (w tej postaci są bardzo trwałe). Popularną praktyką jest farbowanie kwiatów dmuszka.