Zwierzęta z lasu

Dziwne odgłosy dochodzące z lasu

W drugiej połowie września, tuż przed zachodem słońca możemy usłyszeć  głośne basowe ryki, rozchodzące się na wiele kilometrów. Odgłosy te dochodzą z pobliskich lasów. Czym jest spowodowany hałas, który zazwyczaj kończy się dopiero o świcie?

Przez najbliższe 4 tygodnie osoby mieszkające w sąsiedztwie lasów mogą mieć problemy ze snem, spowodowane hałasem dochodzącym z lasu.  W drugiej połowie września jelenie rozpoczynają okres godowy zwany rykowiskiem. W tym czasie byki, poprzez wydawanie donośnych dźwięków, rozchodzących się na wiele kilometrów, chcą odstraszyć swoich rywali. Czasem jednak ryki nie wystarczą i podczas dominacji nad chmarą łań, może dojść do walk między samcami.

Jeleń na rykowisku stał się w XIX wieku obiektem zainteresowań w niemieckim malarstwie akademickim. Nieco później, motyw ten był wykorzystywany na makatkach, dywanach i innych ozdobach znajdujących się w drobnomieszczańskich domach, przez co obecnie jest uznawany za symbol kiczu i złego smaku.

Punkt kulminacyjny okresu godowego jeleni w Polsce rozpoczyna się w drugiej połowie września i trwa około czterech tygodni. Ryki dochodzące z lasu można było jednak usłyszeć już pod koniec sierpnia.

Zdjęcie: Marcin Dobas Olympus OM-D E-M1 Mark III + M.ZUIKO DIGITAL ED 300mm 14.0 IS PRO

Dodaj komentarz