Pompy Hylmet to istotne elementy systemów hydraulicznych w maszynach rolniczych. Zasilają silnik za pomocą cieczy roboczej – najczęściej oleju – dzięki czemu urządzenia mogą być wprawiane w ruch. Sprawdzają się jako aktywny element wspomagający układy kierownicze, mechanizmy ładowaczy oraz podzespoły do przyczep. Jest to ciekawy sposób przenoszenia napędu, który wykorzystuje najnowsze technologie hydrostatyczne.
W jaki sposób działają nowoczesne pompy hydrauliczne?
Współczesne pompy wykonują podstawowe zadanie, jakim jest przekształcenie energii mechanicznej w siłę o charakterze hydraulicznym. Dzięki temu można w prosty sposób wykorzystać efekt dźwigni i przenosić większe ciężary, niż wynikałoby to z mocy, jaką dysponują maszyny.
Pompy Hylmet zajmują się dostarczaniem oleju lub innej cieczy roboczej wprost do silnika, działającego w układzie hydraulicznym. W tym wypadku płyn jest nośnikiem energii, która wędruje z jednego miejsca maszyny w zupełnie inne. Odbywa się to na takiej zasadzie, że energia mechaniczna, wytworzona z elementu ruchomego, jest przenoszona na ciecz, która z kolei zwiększa poziom energii potencjalnej i kinetycznej. Jest ona wykorzystywany w pracy maszyny, gdy energia jest uwalniana i przenoszona za pomocą układu hydraulicznego.
Czym wyróżniają się pompy Hylmet?
Pompy Hylmet posiadają cechy, dzięki którym mają unikalną pozycję na rynku części do maszyn rolniczych. Przede wszystkim powstają w oparciu o odlewy wysokiej próby, które wytrzymują wysokie obciążenia pracy maszyny. Ponadto:
- wykonuje się je precyzyjnej technice CNC, która charakteryzuje się dokładnością do jednej setnej milimetra,
- wykorzystują innowacyjne wkładki ślizgowe, ograniczające siłę tarcia,
- są wyposażone w łożyska i czopy o wysokiej nośności.
Zarówno koła zębate, jak i inne elementy w pompach Hylmet powstają z hartowanej stali, odznaczającej się wyjątkową trwałością. Dzięki firmie z Tucholi można dostać egzemplarz pompy właściwie każdej marki rolniczej, która jest dostępna na rynku – od części do Ursusa i Bizona, aż po elementy marki Fortshritt czy Deutz Fahr.
Jaka jest rola przekładni hydraulicznej?
Przekładnia w układzie hydraulicznym nie jest kolejną częścią, podobną do pompy, ale oznacza szersze pojęcie. Najprostsza przekładnia łączy takie elementy, jak silnik hydrauliczny i pompa Hylmet. Dzięki tej kombinacji jest dużo łatwiej regulować przepływem ciecz roboczej. Można w ten sposób określać wydatek pompy, a jednocześnie mieć wpływ na absorpcję cieczy w silniku hydraulicznym. Działa to na zasadzie przełożenia w układzie hydrostatycznym – stąd nazwa – przekładnia.