branża

Co można ubezpieczyć w domu?

Odnośnie do tego, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, raczej nikogo nie trzeba przekonywać. W branży produktów ubezpieczeniowych widać to szczególnie, ponieważ jeśli zdecydujemy się chociażby ubezpieczyć dom na wypadek pożaru, jeśli ten się nie wydarzy, pieniądze znikają z naszego konta. Ale co w sytuacji, gdy jednak do pożaru dojdzie? Firma ubezpieczeniowa i oferowane przez nią polisy są w stanie wtedy właściwie uratować nas od ogromnych, nieprzewidzianych wydatków, które mogą całkowicie zrujnować nasz budżet. Zastanówmy się więc, co właściwie możemy ubezpieczyć w domu?

Ubezpieczenie, czyli zabezpieczenie na wypadek czarnych scenariuszy

Zakup ubezpieczenia, poza pewnymi wyjątkami takimi jak polisa samochodowa OC, nie jest obowiązkiem. Warto jednak zorientować się, jakie warunki jest w stanie zagwarantować nam firma ubezpieczeniowa, gdyż jest to czasami jedyna możliwość, żeby uchronić nas przed ogromnymi wydatkami i stratą kapitału. Niestety wielu ludzi, którzy nie zdecydowali się na zakup ubezpieczenia chociażby domu, może to bardzo boleśnie odczuć, kiedy na skutek pożaru, powodzi czy kradzieży nasza nieruchomość ulegnie poważnemu zniszczeniu. Nierzadko te osoby się później zadłużają na ogromne kwoty, by właściwie pozbyć się uszkodzeń – nie musieliby tego robić, gdyby zdecydowali się wcześniej na ubezpieczenie, które może nam zagwarantować sprawdzona firma ubezpieczeniowa.

Co może ubezpieczyć firma ubezpieczeniowa?

Skoro wiemy już, że zdecydowanie warto jest postawić na ubezpieczenie, zastanówmy się przez moment, jakie przedmioty może ubezpieczyć firma ubezpieczeniowa. Przede wszystkim możemy ubezpieczyć nasze mienie ruchome i stałe. Czym się one różnią między sobą?

Żeby dobrze to wyjaśnić, musimy zrozumieć, co ma na myśli firma ubezpieczeniowa, która określa w swojej umowie „mienie” – jest to ogół majątku, który znajduje się na określonym terenie i z zasady nie może zostać przeniesiony, są jednak wyjątki od tej reguły, tak jak właśnie mienie ruchome. Podstawowe rozumienie mienia obejmuje głównie mury budynków i okalające je grunty. Nie musi to być koniecznie tylko dom – nic nie stoi na przeszkodzie, by wykupić polisę także na wszystkie obiekty gospodarcze czy garaże, które znajdują się na naszej posesji.

Mienie ruchome w naszym domu to absolutnie wszystkie przedmioty, które możemy przenieść bez konieczności używania specjalistycznych narzędzi. Co to oznacza w praktyce? Firma ubezpieczeniowa może ubezpieczyć nasze sprzęty RTV i AGD, jeśli te nie są elementem zabudowy i jest to najpowszechniejsza opcja ubezpieczenia mienia, ponieważ w naszym domu zazwyczaj elektronika ma największą wartość. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by ubezpieczyć inne mienie ruchome, takie jak chociażby naszą odzież, sprzęt sportowy, biżuterię, zegarki… czy nawet rośliny i zwierzęta domowe. Jak widać – firma ubezpieczeniowa jest nam w stanie pomóc zabezpieczyć wiele cennych przedmiotów.

Czym natomiast jest mienie stałe? W tym określeniu chodzi o wszystkie elementy, które są integralną częścią naszego gospodarstwa domowego i nie mogą zostać dowolnie przeniesione bez użycia specjalistycznego sprzętu. Są to oczywiście wcześniej wspominane mury budynków, ale nie tylko – do tej grupy można zaliczyć ogrodzenia, panele podłogowe, glazurę i wszystkie inne rzeczy tego typu.

Co możemy ubezpieczyć w domu? Podsumowanie

Jeśli chcielibyśmy krótko podsumować wszystkie przedmioty, jakie jest w stanie pomóc zabezpieczyć nam firma ubezpieczeniowa, możemy powiedzieć, że ubezpieczone może zostać właściwie wszystko. Niezależnie czy mówimy tutaj o armaturze hydraulicznej, panelach, telewizorze, laptopie czy nawet naszym ukochanym zwierzątku – wszystkie te obiekty mogą zostać objęte polisą. Czy warto się na to decydować? To bardzo indywidualna sprawa, jednak z całą pewnością możemy stwierdzić, że w większości wypadków opłaca się ubezpieczać wszystkie nasze przedmioty. Po prostu jest to zdecydowanie lepsza opcja, niż zadłużanie się na remont, jeśli z naszą nieruchomością stanie się coś złego, a jak mówią niektórzy „wypadki chodzą po ludziach” i nigdy nie możemy być pewni, że nic złego się nam nie przydarzy.

Dodaj komentarz