Bezpieczne opalanie – co trzeba o nim wiedzieć?

Upragnione wakacje i wysokie temperatury jednoznacznie kojarzą się nam z czasem spędzonym na opalaniu się. Niezależnie od miejsca – w górach czy nad morzem – dostarczamy drogocennej witaminy D, a także za jego pomocą łagodzimy bóle mięśni czy zmiany skórne. Mimo tego, słońce w nadmiarze może być niebezpieczne. Jaki wpływ promieniowania UV na skórę mają promienie słoneczne? Podpowiadamy.

Jaki wpływ promieniowania UV na skórę ma słońce?

Nie od dziś wiadomo, że promieniowanie ultrafioletowe bywa bardzo groźne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Nieodpowiednia ochrona może doprowadzić do zdecydowanie szybszego starzenia się skóry, nasilenia trądziku czy wystąpienia poparzeń. W skrajnych przypadkach mogą także powstawać i rozwijać się groźne nowotwory, jak na przykład czerniak.

Osoby, które są świadome zagrożenia, lecz lubiące się opalać, szukają sposobów na bezpieczne przyjmowanie drogocennej witaminy C ze słońca. Promieniowanie słoneczne można podzielić na trzy rodzaje. Pierwszy z nich, czyli UVA, pojawia się nieprzerwanie przez cały rok. Wpływa na przyspieszenie starzenia się cery poprzez wnikanie aż do skóry właściwej. Promieniowanie UVB częściowo zatrzymywane jest przez warstwę ozonową, jednak spora jego część dociera do Ziemi. Odpowiada za powstawanie opalenizny, a także poparzeń słonecznych. Wpływ promieniowania UV na skórę ma także trzeci rodzaj – UVC.

Bezpieczne opalanie – kilka cennych rad

Samo opalanie jest dla wielu osób sposobem na osiągnięcie relaksu po całym tygodniu pracy. Gdy po zimowych miesiącach pojawiają się ciepłe promienie słoneczne, ochoczo wybieramy pobliskie plaże czy stawy. Aby jednak cały proces odbywał się w sposób kontrolowany, warto pamiętać o kilku zasadach bezpiecznego opalania. Po pierwsze, nie możemy zapominać o nakryciu głowy. Zakładanie czapek i kapeluszy pozwoli zabezpieczyć delikatną skórę, a także włosy przed negatywnym działaniem promieniowania słonecznego.

Odsłonięte części ciała powinny być zabezpieczane przy pomocy kosmetyków z filtrami UV. Zaleca się stosowanie preparatów o wartości SPF co najmniej 15, jednak najbezpieczniej jest dobierać poziom ochrony do odcienia skóry. Im jaśniejsza karnacja, tym filtr powinien być większy.

Po opalaniu warto również wziąć chłodny prysznic, a także nałożyć kosmetyk nawilżający. Pozwoli to na dogłębne odżywienie i zregenerowanie skóry. Zaleca się stosowanie produktów wzbogaconych o substancje neutralizujące działanie wolnych rodników. Dobrze jest także dawkować sobie promienie słoneczne.

Dodaj komentarz