Wymiana opon samochodowych zarówno osobowych, dostawczych czy ciężarowych to najbardziej powszechna usługa wulkanizacyjna. Praktycznie każde eksploatowane auto wielokrotnie podczas swojego okresu żywotności musi mieć wymienione ogumienie. Powszechność tego procesu często sprawia, że zapominamy jak trudny to proces i jaki wpływ może mieć każdy błąd na bezpieczeństwo na drodze. Jak więc powinna być przeprowadzana wymiana opon w Poznaniu i każdym innym mieści, aby była w pełni bezpieczna?
Wymiana opon Poznań krok po kroku
Jak każdy proces również serwisowanie ogumienia wymaga pewnych procedur postępowania. Ma to zapewnić minimalizację możliwości popełnienia błędu podczas całego procesu. Wymiana opon Poznań nie różni się w tym względzie od analogicznej usługi w pozostałych polskich miastach i składa się z kilku następujących po sobie czynności.
Podjazd pod podnośniki hydrauliczny
Kierowca dostaje znak od wulkanizatora, że ten może podjechać pod podnośnik hydrauliczny. Kierowca z niewielką prędkością wjeżdża na wyznaczone pole. Cały proces jest kontrolowany przez jednego z pracowników zakładu. Kierowca gasi auto.
Podniesienie pojazdu przy pomocy podnośnika hydraulicznego
Pojazd zostaje uniesiony na wysokość umożliwiającą zdjęcie kół. Wulkanizatorzy odkręcają śruby, zdejmują koła i spuszczają powietrze z opon. Podczas całego procesu wymiany opon samochód znajduje się na podnośniku tak, aby nie uszkodzić podwozia.
Zdjęcie opony z felgi
Przy pomocy demontażownicy do kół wulkanizator zdejmuje oponę z felgi. Ogumienie pojedynczo umieszczane jest w maszynie, która blokuje oponę szczękami zaciskowymi. Następnie za pomocą siłownika opona obraca się wokół własnej osi, a specjalny element wchodzi miedzy oponę a felgę powoli wypychając gumę na zewnątrz. Zaraz po zdjęciu koła wulkanizator bada stan ciężarków do wyważania i usuwa te, które nie nadaj się do dalszej eksploatacji.
Czyszczenie opon
Wymiana opon w Poznaniu czy każdym innym mieście nie może odbyć się bez dokładnego oczyszczenia ogumienia. Tylko na umytych oponach można dostrzec pęknięcia czy dokładny stopień zużycia bieżnika. Następnie umyte, zaimpregnowane opony trafiają do przechowalni opon lub bagażnika klienta.
Zakładanie nowych opon na felgę
Jeśli wymiana opon jest sezonowa, musimy dostarczyć wulkanizatorowi komplet ogumienia, który chcemy założyć. Niezależnie czy mamy nowo nabyte opony czy takie, które już pracowały, wulkanizator sprawdza dokładnie ich stan. Należy pamiętać, że opony starzeją się nawet jeśli nie są używane. Wulkanizator przy pomocy demontażownicy montuje ogumienie na felgach.
Wyważanie kół
Wymiana opon zbliż się powoli do końca. Ostatnim ważnym etapem przed montażem kół jest ich wyważenie. Specjalne ciężarki umieszcza się na felgach i sprawdza przy pomocy maszyny czy całość jest odpowiednio wyważona.
Montaż kół
Przygotowane koła umieszcza się na piastach. Przy pomocy klucza dynamometrycznego śruby są dokręcane, a podnośnik hydrauliczny sprowadza pojazd na ziemię. Zostaje już tylko uregulować finansowo usługę i cieszyć się jazdą na „nowych” oponach.
Bezpieczna wymiana opon? Obserwuj!
Serwis opon nie jest prosty i wiele rzeczy może pójść nie tak. Niebezpieczeństwo możemy jednak zminimalizować sami. Niezależnie czy wymiana opon w Poznaniu odbędzie się w małym czy dużym warsztacie, warto zwrócić uwagę na personel i wyposażenie. Już na pierwszy rzut oka widać czy mamy do czynienia z profesjonalizmem czy robieniem na „byle jak”. Ważne jest również żebyśmy obserwowali zachowanie samochodu po opuszczeniu warsztatu. Problemy na kierownicy, znoszenie na jedną stronę czy stukanie to oznaki, że podczas wymiany opon coś mogło pójść nie tak.