hodowla win

Rozwiązania technologiczne w nowoczesnej hodowli świń

Farmerzy w obecnych czasach stają przed wieloma wyzwaniami. Chów trzody chlewnej to zajęcie wymagające i czasochłonne, któremu trzeba się całkowicie poświęcić. Z myślą o rutynowych czynnościach, a także dla poprawy komfortu funkcjonowania zwierząt, wprowadzono szereg rozwiązań, które zmieniają codzienność. Jakie ułatwienia oferuje współczesna technologia?

Czujniki wspomagające pracę

Zarówno profesjonalny chów trzody chlewnej, jak i prowadzenie stada na prywatny użytek, wiąże się z ogromnym poświęceniem. Zwierzętom należy zapewnić odpowiednie warunki, by zadbać o ich prawidłowy rozwój. Tu z pomocą przychodzi technologia w postaci czujników. Aktualnie w sprzedaży dostępne są czujniki rejestrujące poziom wilgotności w pomieszczeniu, temperaturę otoczenia czy stężenie amoniaku w powietrzu.

Producenci poszli nawet o krok dalej, oferując czujniki monitorujące ilość pobieranej przez świnie wody do picia, a nawet czujniki, które są w stanie wykryć nieprawidłowe funkcjonowanie niektórych urządzeń w gospodarstwie.

Kamery i mikrofony

To niewielkie i niedrogie urządzenia, które pozwolą wychwycić istotne niuanse w hodowli zwierząt chlewnych. Kamery pozwolą na przeprowadzenie sprawnego liczenia zwierząt, służąc również do klasycznej obserwacji, w trakcie której można wykryć nadmierną agresję wśród świń, zbyt długie przebywanie w pozycji leżącej, czy uszkodzenia lub urazy (np. kulawizna).

hodowla win

Mikrofony z kolei zamontowane w chlewni pozwolą na jeszcze lepszą kontrolę zwierząt. Chów trzody chlewnej wymaga codziennej obserwacji, a dzięki zainstalowanym akcesoriom można usłyszeć np. kaszel czy dźwięki świń wywołane stresem.

Monitoring temperatury ciała

Codzienny pomiar temperatury ciała jest stałą praktyką w gospodarstwie. Czynność tę można ułatwić poprzez specjalne urządzenia monitorujące. Czujniki kontaktowe do pomiaru ciała pozwolą wychwycić nieprawidłowości jeszcze na wczesnym etapie rozwoju ewentualnej choroby. Akcesoria te zapewniają natychmiastowy odczyt pomiaru, co pozwoli jeszcze lepiej zorganizować chów trzody chlewnej.

Pomocne roboty

Nie da się ukryć, że codzienność farmera to ciężka praca fizyczna. Dbałość o higienę i czystość pomieszczenia jest kluczowym elementem prowadzenia stada, a jak powszechnie wiadomo, brak odpowiedniego personelu na fermach jest jednym z głównych problemów przemysłu hodowlanego.

Nowoczesna technologia znalazła na to odpowiedź. W ofercie wielu firm znajdują się roboty myjące budynki, a także środki transportu, które mocno wspomagają wysiłkowy charakter pracy gospodarza.

Podążając za nowoczesnym nurtem

Współczesny chów trzody chlewnej ma zupełnie inny wymiar. Jeszcze kilka lat temu farmerzy byli zdani wyłącznie na siłę swoich mięśni oraz własną sprawność, by dokonać codziennego obrządku w gospodarstwie. Dziś istnieją liczne ułatwienia, które z pewnością warto rozważyć przy hodowli zwierząt. Większość nowinek technologicznych stanowią gadżety, które można nabyć w rozsądnej cenie w zamian za sprawniejsze wykonywanie codziennych czynności.

Partnerem materiału jest Livelle.

Dodaj komentarz