kosiarka spalinowa

Poznaj wady i zalety kosiarek spalinowych. Nasz poradnik pomoże Ci wybrać odpowiedni rodzaj kosiarki do Twoich potrzeb

Wbrew pozorom wybór odpowiedniego sprzętu do koszenia ma znaczny wpływ na to czy tę czynność traktujemy jako przykry obowiązek czy jest ona dla nas nawet formą relaksu. W dzisiejszym poradniku pomożemy C dobrać odpowiedni rodzaj do Twoich potrzeb, biorąc pod uwagę moc, obecność napędu, a także dodatkowych akcesoriów.

Dlaczego warto wybierać kosiarki spalinowe? Czym powinien charakteryzować się taki sprzęt?

Niewątpliwie kosiarki spalinowe mają dużą przewagę nad modelami elektrycznymi i akumulatorowymi. Można je obsługiwać bez plączącego się za nami kabla. Nie trzeba też myśleć o konieczności ładowania akumulatora. Zatem jedyne co trzeba zrobić, to uzupełnić zbiornik paliwa i już można zabierać się do pracy. Warto zwrócić uwagę na to, jak zbudowana jest kosiarka spalinowa. Trwała obudowa z aluminium, stali lub tworzywa sztucznego jednocześnie nie jest ciężka, przynajmniej w modelach bez napędu, a także łożyskowane koła zapewniają komfort pracy, nawet na nierównej powierzchni trawnika. Najlepszej jakości i najdroższe są kosiarki z obudową z aluminium. Jest ona odporna na korozję, w przeciwieństwie do stalowej, a do tego lekka tak jak ta z tworzywa, za to posiada większą odporność na uszkodzenia i wysoką temperaturę. Niestety jest też najdroższa, jednak jeśli budżet nie jest ograniczony i szuka się kosiarki na lata, to zdecydowanie warto wybrać taki model. Najlepiej wybierać te z silnikami czterosuwowymi, pracującymi na czystej benzynie bezołowiowej z osobnym wlewem na olej. Na pewno kosiarka z elektronicznym rozrusznikiem będzie wygodniejsza w obsłudze od standardowego modelu linkowego, gdyż naciśnięcie przycisku umożliwia uruchomienie silnika. Niezwykle estetyczny efekt, małym nakładem sił uzyskasz gdy zdecydujesz się na kosiarkę bębnową z obrotowym nożem wrzecionowym i osadzonymi na nim spiralnie ostrzami tnącymi. Takie noże nie uszkadzają źdźbeł trawy i są bardzo skuteczne. Jednak kosiarka bębnowa sprawdzi się tylko na trawniku koszonym w sezonie często, raz a nawet dwa razy w tygodniu. Kosiarki rotacyjne wyposażone w jeden nóż o dwóch ostrzach są najpopularniejsze. Mogą kierować źdźbła do wylotu bądź kosza. Przed sezonem w przypadku takiej kosiarki warto zweryfikować ostrość noży i przeprowadzić konserwację. Kosiarki rotacyjne lepiej sprawdzają się do trawników z wyższą trawą.

Kosiarka spalinowa z napędem czy bez – jaki rodzaj wybrać i jak dobrać moc urządzenia?

Kolejną ważną kwestią do rozstrzygnięcia przy wyborze kosiarki spalinowej jest to czy wybrać sprzęt z napędem czy bez. W pierwszym przypadku można zdecydować się na model z napędem na przednią lub tylną oś. Prowadzenie takiej kosiarki ogranicza się do obsługi pałąka prowadzącego, a urządzenie porusza się w sposób automatyczny bez konieczności użycia siły. Kosiarki bez napędu należy samodzielnie wprowadzać w ruch co może być bardziej męczące. Trzeba jednak tu zaznaczyć, że takie kosiarki spalinowe są lżejsze od odpowiedników z napędem, gwarantują większą zwrotność i łatwiejsze manewrowanie. Dlatego jeśli trawnik pełen jest zakamarków i nie jest zbytnio zróżnicowany pod względem ukształtowania terenu może być to lepszy wybór.

Czy kosiarki spalinowe mają same mocne strony? Przeanalizuj wady, zanim zdecydujesz się na zakup

Już wiemy jakie są mocne strony kosiarek spalinowych, dlatego warto przyjrzeć się ich wadom. W końcu taki sprzęt to niemały wydatek, trzeba więc przeanalizować wszystkie za i przeciw. Na pewno eksploatacja kosiarki spalinowej jest droższa niż w przypadku modeli elektrycznych, bowiem trzeba zadbać zarówno o paliwo, jak i regularną wymianę oleju silnikowego. Ponadto taka kosiarka wymaga bardziej skomplikowanej konserwacji, a przed zimą trzeba odpowiednio utylizować paliwo i olej, a w przypadku modeli elektrycznych czy akumulatorowych nie mamy tego problemu. Pracy z kosiarką elektryczną towarzyszy oczywiście spory hałas, choć urządzenia te posiadają coraz lepsze właściwości tłumiące dźwięki. Na pewno jednak są źródłem emisji spalin, dlatego dla zwolenników ekologicznych rozwiązań będzie to zapewne spora wada.

Akcesoria dodatkowe do kosiarek – co ma znaczenie?

Na sam koniec przyjrzymy się dodatkowym akcesoriom do kosiarki spalinowej. Trwała i niezawodna kosiarka może zostać wyposażona dodatkowo w zestaw do napowietrzania darni. Dzięki temu nie trzeba kupować osobno aeratora, co na pewno jest korzystne, jeśli nie mamy zbyt dużo miejsca na przechowywanie sprzętu używanego w ogrodzie. Wiele osób ceni wyposażenie w kosz na ściętą trawę. Dzięki temu nie trzeba mozolnie grabić tej skoszonej, by umieścić ją w workach.

Na pewno istotna przy wyborze kosiarki spalinowej jest także szerokość koszenia. Im szersze paski można wykosić, tym szybciej przebiega praca. Ważna jest także regulacja wysokości koszenia, dzięki której można utrzymać odpowiednią wysokość np. trawy sportowej.

Dodaj komentarz