pilka nozna

Jakie są najmniejsze miasta w historii Ekstraklasy?

Rozgrywki Ekstraklasy z zapartym tchem śledzą miliony kibiców piłki nożnej w Polsce. Ta najwyższa klasa męskich rozgrywek w piłce nożnej jest jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym. Dlatego zwycięzca Ekstraklasy zostaje Mistrzem Polski w piłce nożnej. Mimo że mogłoby się wydawać, że w takich rozgrywkach będą uczestniczyły jedynie kluby z dużych miast, to do Ekstraklasy należą również drużyny z niewielkich miast, a nawet wsi. Jakie są najmniejsze miasta w historii Ekstraklasy? Podpowiadamy.

Nieciecza

Obecnie w Polsce chyba już nie ma fana piłki nożnej, który nie znałby klubu piłkarskiego Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Jest to wiejski klub, który funkcjonował już przed II wojną światową. Potem w latach 70. XX wieku przestał istnieć, jednak został reaktywowany w 1983 roku. Nieciecza to niewielka wieś w województwie małopolskim w powiecie tarnowskim, którą zamieszkuje około 700 mieszkańców. Na jej terenie znajduje się fabryka znanego producenta kostki brukowej Bruk-Bet, który postanowił zainwestować w lokalną drużynę, dzięki temu już w 2015 roku klub po raz pierwszy awansował do ekstraklasy i grał w niej przez trzy sezony. Aby zapewnić piłkarzom jak najlepsze warunki oraz by mogli oni rozgrywać mecze Ekstraklasy, na terenie wsi został zbudowany duży stadion sportowy na 4 666 miejsc.

Pniewy

Wśród najmniejszych miast w historii Ekstraklasy można wymienić również znajdujące się w województwie wielkopolskim, w powiecie szamotulskim Pniewy. Obecnie są one zamieszkiwane przez około 8000 osób. Choć obecnie tamtejszy klub nie gra w Ekstraklasie, a dopiero w piątej lidze, to jednak w latach 1993-1995 grał w ówczesnej pierwszej lidze, którą obecnie jest Ekstraliga. Mimo to w mieście nadal popularną dyscypliną sportu jest Piłka Nożna. Zakłady Bukmacherskie obstawiane są przez niektórych mieszkańców tych okolic, mimo tego, że ich drużyna ma już swoje czasy świetności za sobą.

Wronki

W województwie wielkopolskim, w powiecie szamotulskim znajdują się również Wronki zamieszkiwane obecnie przez około 10 500 osób, które znane są ze swojej drużyny piłkarskiej Amica Wronki. Drużyna ta w latach 1955-2006 nieprzerwanie grała w Ekstraklasie, aż do momentu kiedy to w 2006 roku klub połączył się z Lechem Poznań, tworząc KKS Lech Poznań.

Niepołomice

Położone w województwie małopolskim Niepołomice, również zaliczane są do niewielkich miast, które odcisnęły swoje piętno w historii Ekstraklasy. Tutejszy klub Puszcza Niepołomice, eliminując Wisłę Kraków w barażach, w 2016 roku awansował do Ekstraklasy. To jednak niejedyny sukces tej drużyny, ponieważ kilkukrotnie awansowała ona do ćwierćfinału Pucharu Polski.

Wśród pozostałych najmniejszych miast w historii Ekstraklasy można wymienić m.in. Polkowice, Radlin, Łęczną, Radzionków czy Grodzisk Wielkopolski.

Dodaj komentarz