Hurtownia opon w Poznaniu. Czy to się opłaca?

Dystrybucja opon w Polsce to trudny biznes. Praktycznie całą sprzedaż detaliczną zmonopolizowały trzy firmy i ich przedsiębiorstwa córki. Łatwiej jest jednak w przypadku sprzedaży lokalnej – zarówno detalicznej jak i hurtowej. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „hurtownia opon Poznań” i nie zobaczymy tam ogólnopolskich monopolistów. Jak więc wygląda sprzedaż hurtowa ogumienia i czy hurtownia opon to wciąż interes, który może przynieść realny pieniądz. Czy Poznań to dobre miejsce, aby umieścić tu tego typu biznes?

Dlaczego Poznań to dobre miejsce na sprzedaż hurtową opon?

Lokalizacja Poznania sprzyja zakładaniu hurtowni, nie tylko opon. Dobre połączenia komunikacyjne z całym krajem, ale przede wszystkim bliskość niemieckiej granicy powodują, że transport nawet wielu tirów z zachodu nie stanowi większego problemu. Droga z Berlina do Poznania autostradą A2 to dla tira nie więcej niż 4h. Oznacza to, stosunkowo niskie koszty importu opon od naszego zachodniego sąsiada lub z dalszych zakątków kontynentu europejskiego.

Z drugiej strony ta sama autostrada łączy Poznań z Łodzią i Warszawą – dwoma dużymi miastami, które łatwo mogą stać się celem sprzedaży hurtowej opon.

Również połączenia do takich portowych ośrodków jak Szczecin, Świnoujście czy Gdańsk umożliwi zakup i łatwy transport dostawy ogumienia np. z Chin czy krajów skandynawskich. Wszystko to sprawia, że zaopatrzenie hurtowni opon w Poznaniu nie powinno stanowić problemu dla ogarniętego hurtownika.

Hurtownia opon używanych czy nowych w Poznaniu?

Opony używane wciąż cieszą się dużą popularnością wśród kierowców. Chęć zaoszczędzenia przez klienta detalicznego to jednak niekoniecznie dobry biznes dla hurtownika. Opona, jako produkt o stosunkowo dużej wadze i gabarytach, musi mieć koszt transportu wliczony w cenę sprzedaży. Ogumienie używane, które jest o wiele tańsze od nowego, nie traci nic ze swoich rozmiarów i wagi, a więc jego przewóz kosztuje tyle samo. Różni się natomiast cena końcowa, a co za tym idzie zysk na jednej oponie jest o wiele niższy.

 Mało tego, zasyp rynku oponami Chińskimi sprawia, że ceny używek klasy średniej pokrywaj się powoli z nowym ogumieniem z Dalekiego Wschodu, którego jakość spełnia często wyśrubowane, europejskie standardy. Powyższe fakty mówią same za siebie – hurtownia opon Poznań, Warszawa czy Wrocław powinna sprzedawać opony nowe.

Opony z Niemiec czy z Chin?

Ekspansja chińskiego ogumienia dotyka przede wszystkim naszych zachodnich sąsiadów- Niemców i Francuzów. To te kraje są głównymi producentami opon w Europie. Aby rywalizować z ogumieniem chińskim, wytwórcy opon muszą zapewnić swoim dystrybutorom atrakcyjniejsze ceny tak, żeby nadal promowali ich produkty zamiast przerzucić się na azjatyckie. Dla hurtowni opon z Poznania jest to szczególnie korzystna sytuacja, ze względu na to, że naturalny import odbywa się właśnie z  zachodniej granicy.

Hurtownik dzięki lokalizacji blisko granicy może negocjować jeszcze lepsze ceny z producentami europejskimi, pamiętając o tym, że i tak jego koszty, ze względu na położenie magazynów będą niższe od konkurencyjnych firm.

Czy hurtownia opon w Poznaniu to opłacalny biznes?

Na tle powyższych argumentów można stwierdzić, ze tak – hurtownia opon w Poznaniu się opłaca. Oczywiście wiele zależy od przedsiębiorczości samego hurtownika, ale ekonomiczne warunki sprzyjają prowadzeniu tego typu biznesu w stolicy wielkopolski.


Artykuł powstał współpracy z firmą PROserwis – opony Poznań. Zapraszamy do kontaktu zarówno przedsiębiorstwa i klientów detalicznych zainteresowanych ofertą hurtowego nabycia opon, kół dojazdowych czy felg, jak również kontrahentów chcących wejść we współpracę B2B.

Dodaj komentarz