Pieczywo wpisało się już na stałe w kulturę naszego jedzenia. Towarzyszy nam od setek lat i niewiele wskazuje na to, że miałoby się to zmienić. Jedynym ograniczeniem do jego spożywania mogą być predyspozycje zdrowotne, albo też kwestia zachowania smukłej sylwetki. Można jednak pogodzić wszystkie przeciwwskazania wybierając produkty piekarnicze wysokiej jakości na które składają się naturalny zakwas i odpowiednia mąka. Dlaczego warto sięgać po chleb produkowany na zakwasie? Podpowiadamy.
Kilka słów o zakwasie
Zakwas powstaje w wyniku połączenia mąki – najlepiej, jeśli zostanie do niego dodana mąka żytnia – oraz wody. Ta musi zawierać rozmrożone bakterie kwasu mlekowego. Po czasie następuje proces fermentacji – długotrwały, o czym koniecznie trzeba pamiętać. Aby powstał dobrej jakości zakwas, o którym rzeczywiście można powiedzieć, że jest zdrowy, a ponadto ma predyspozycje do tego, żeby powstał z niego smaczny chleb, po prostu należy uzbroić się w cierpliwość. Jeśli mówimy o wysokiej jakości pieczywie, to mamy właśnie na myśli to, w którego składzie znajdziemy wspomniany zakwas. Jego zadaniem jest to, aby nastąpiło jego spulchnienie oraz wyrastanie.
Czytaj także: https://papierowemysli.pl/jakie-sa-zalety-robienia-pieczywa-na-zakwasie/
Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że z jego pomocą dochodzi do naturalnej konserwacji chleba. Ponadto bardzo istotną kwestią jest to, że przyswajalność mikroelementów, jakie zawarte są zarówno w ziarnach zbóż, jak i w mące zostaje zwiększona. Ważną rolę odgrywają także bakterie kwasu mlekowego, jakie znajdują się w zakwasie. Te w dużym stopniu odpowiadają za proces neutralizowania związków rakotwórczych z pieczywa w których skład wchodzą między innymi azotany oraz azotyny i toksyny pleśniowe.
Czym różni się chleb na zakwasie od tego, który go nie zawiera?
Różnica między takim pieczywem jest diametralna i nie chodzi tylko o walory smakowe. Ważne jest więc, abyśmy stawiali tylko i wyłącznie na sprawdzone piekarnie z tradycjami, aby uniknąć wszelkiego rodzaju wzmacniaczy smaku oraz braku naturalnego zakwasu. Co więc jest używane przez większość piekarni? Mowa o drożdżach. To właśnie one w większości zastępują wspomnianą fermentację mlekową na rzecz fermentacji alkoholowej. I mimo że oba rodzaje pieczywa na oko się praktycznie nie różnią, to poczujemy ową różnicę, kiedy będziemy je spożywać. Ta jest naprawdę kolosalna. Wybierając więc piekarnię dokładnie czytajmy etykiety na których znajdziemy skład poszczególnego pieczywa.
One thought on “Dlaczego warto jeść chleb na zakwasie?”