Nawozy mineralne to środki, które dostarczają glebie brakujących składników pokarmowych. Dzięki temu poprawiają jej żyzność i zapewniają roślinom lepsze warunki wzrostu.
Co to są nawozy mineralne i do czego służą?
Nawozy mineralne to substancje, których powszechnie używa się w rolnictwie oraz amatorskim ogrodnictwie. Produkty te używane są w celu ogólnej poprawy jakości gleby. Nawozy mineralne wzbogacają ziemię o składniki pokarmowe, które ulepszają jej właściwości fizyczne, chemiczne, a także biologiczne.
Wszystko to sprawia, że rośliny zasadzone na nawożonym gruncie zyskują bardziej atrakcyjne warunki do wzrostu i rozwoju. Dlatego też nawozy mineralne warto stosować zarówno przy uprawie profesjonalnej, jak i tej przeznaczonej na własny użytek.
Nawet kupując nasiona traw do przydomowego ogródka, warto wyposażyć się w nawozy mineralne, które odkwaszą glebę i uzupełnią jej pokłady o potas, magnez czy węglan wapnia. W ostatecznym rozrachunku składniki te umożliwią wyhodowanie pięknej, zielonej trawy.
Jakie są rodzaje nawozów mineralnych?
Wśród nawozów mineralnych można wyróżnić kilka rodzajów produktów. Różnią się one pod względem zawartości, ale i stanu skupienia. Podstawowy podział nawozów zakłada występowanie dwóch typów środków – płynnych oraz w formie granulatu.
Większe zróżnicowanie tej kategorii produktowej można zaobserwować przy grupowaniu nawozów pod kątem składów. Na rynku znajdują się nawozy azotowe, fosforowe, potasowe, wapniowe oraz magnezowe. Jedne odpowiadają za tworzenie odpowiednich warunków glebowych, a drugie stymulują wzrost roślin lub powiększają masę ich plonów. Ostatecznie wszystkie wpływają na poprawę efektu upraw.
Gdzie można kupić nawozy mineralne?
Nawozy mineralne są powszechnie dostępne w różnych sklepach i hurtowniach rolniczo-ogrodniczych. Oprócz substancji wspomagających glebę można tam dostać również środki ochrony roślin, nasiona poplonowe, trawy pastewne, nasiona zbóż jarych oraz wiele innych produktów niezbędnych do prowadzenia uprawy.
W nawozy mineralne powinien zainwestować każdy rolnik i ogrodnik. Przeciwnicy substancji chemicznych znajdą dla siebie środki o naturalnym składzie.