dachowka

W jaki sposób powinno się dbać o różne rodzaje dachówek?

Pokrycie dachowe ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo konstrukcji czy izolację termiczną. Jednak aby blachodachówka czy dachówka ceramiczna dobrze spełniała swoje funkcje, trzeba o nią odpowiednio dbać. Co ważne, rodzaj pokrycia ma znaczenie, jeśli chodzi o dobór metod i materiałów czyszczenia oraz konserwacji. W jaki sposób powinno się dbać o poszczególne rodzaje dachówek?

Czyszczenie dachówek cementowych i ceramicznych

Jeśli chodzi o czyszczenie i konserwację pokryć dachowych, to trzeba zadbać o to, aby materiał był chroniony między innymi przed działaniem wilgoci, promieni UV, działania wysokich i niskich temperatur oraz czynników biologicznych takich jak glony, grzyby i mchy. Dachówki cementowe na przykład mają chropowatą strukturę, więc zanieczyszczenia się na nich łatwiej osadzają. Aby temu zapobiec, warto stosować środki do impregnacji dachówek, które będą je rozpuszczać i pomogą im spływać wraz z wodą deszczową do rynien.

W przypadku okresowego czyszczenia dobrze natomiast zastosować myjkę wysokociśnieniową, która ułatwi i przyspieszy prace. Jeśli natomiast chodzi o dachówki ceramiczne, to dobierając produkty do pielęgnacji, trzeba zwrócić uwagę na to, że są bardziej narażone na uszkodzenia z uwagi na porowatą powierzchnię. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się głęboko penetrujące środki, które dokładnie usuną wszelkiego rodzaju zabrudzenia, wnikając w głębsze warstwy dachówek. Po zastosowaniu preparatu dobrze użyć wody pod wysokim ciśnieniem.

Na co zwracać uwagę, czyszcząc blachodachówkę i gonty bitumiczne?

Jednym z popularniejszych pokryć dachowych jest bez wątpienia blachodachówkę. O to, w jaki sposób ją pielęgnować, zapytaliśmy specjalistę z hurtowni pokryć Dachowych Dachlux, który wyjaśnił:

– Blachodachówka to materiał, który znajduje się na naprawdę wielu polskich dachach. Jej kondycja zależy przede wszystkim od tego, czy właściciele obiektów odpowiednio o nią dbają. Dachówka z blachy jest narażona głównie na działanie korozji oraz zanieczyszczenia emisyjne. Pielęgnując ją, trzeba zadbać przede wszystkim o regularność. Do usuwania zabrudzeń najlepiej sprawdzi się miękka szmatka oraz łagodny środek czyszczący.

Gont bitumiczny jest z kolei szczególnie narażony na porastanie mchem i glonami oraz osiadanie się pyłów i kurzu. W tym przypadku dobrze zainwestować w wysokiej jakości środki chemiczne, które w krótkim czasie pomogą się z nimi uporać. Prace warto zakończyć użyciem myjki wysokociśnieniowej. Pielęgnacja pokrycia dachowego może zostać zlecona firmie, która się w tym specjalizuje, jednak w razie potrzeby oraz posiadania odpowiednich akcesoriów i umiejętności można ją przeprowadzać również samodzielnie.

Dodaj komentarz