Przebarwienia na skórze

Przebarwienia na skórze – skąd się biorą i czy można im zaradzić?

Chociaż każda z nas marzy o pięknej skórze, to jednak mało która kobieta może pochwalić się idealną cerą bez skazy. Jednym z najczęstszych problemów skórnych, które burzą jej estetykę, są różnego rodzaju przebarwienia. Niektóre z nich po krótkim czasie same znikają, ale inne znów potrafią być wyjątkowo trwałe i uporczywe. Jednak skąd właściwie biorą się przebarwienia na skórze? I czy można w jakiś sposób się ich pozbyć?

Jak powstają przebarwienia na skórze?

Przebarwienia to zmiany pigmentacyjne na skórze, będące wynikiem nierównomiernego gromadzenia się melaniny w komórkach. Czasem są one uwarunkowane genetycznie, jednak zazwyczaj to my przyczyniamy się do ich powstawania. Pamiętajmy, że przebarwienia są także nieraz objawem choroby. Dlatego gdy zaobserwujemy je na swojej skórze, niezbędna może okazać się wizyta u lekarza i poddanie badaniu hormonów. Zmiany pigmentacyjne to również częsty efekt długotrwałej ekspozycji na słońce i braku ochrony przed promieniowaniem UV. Dodatkowo, u osób mających skłonność do alergii i uczuleń, przebarwienia potrafią pojawiać się na skutek kontaktu skóry ze składnikiem drażniącym, zawartym w kosmetykach lub perfumach. Mogą je powodować także niektóre leki fotouczulające. Ponadto, dużą grupę przebarwień stanowią również tzw. plamy pozapalne. Powstają wtedy, gdy świeża blizna zostaje wystawiona na działanie promieni słonecznych. Należy też wspomnieć, że nierzadko następują w wyniku silnych zmian trądzikowych.

Jak sobie poradzić z uporczywymi przebarwieniami?

Preparaty stosowane zewnętrznie na skórę mogą nieco złagodzić problem przebarwień, jednak w przypadku mocniejszych zmian raczej niewiele zdziałają. Wtedy najlepiej udać się do specjalisty-kosmetologa, który zdiagnozuje źródło naszego problemu i dobierze najlepszy dla nas rozwiązanie. Jednym z najpopularniejszych jest zabieg mikrodermabrazji. Polega on na intensywnym, mechanicznym złuszczaniu naskórka przy użyciu specjalnego urządzenia, wyposażonego w głowicę z diamentowymi lub korundowymi kryształkami.

Nieco silniej od mikrodermabrazji działa mezoterapia igłowa. Co ciekawe, jest ona jednym z najchętniej wybieranych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej. Podczas takiej kuracji skórę nakłuwa się cieniutką mikro-igiełką, a następnie wprowadza do jej głębszych warstw specjalnie dobrany preparat odżywczy. Mezoterapia potrafi przynieść naprawdę wspaniałe efekty w kwestii niwelowania przebarwień. Ponadto, zapobiega nawrotom plam pigmentacyjnych i może być stosowana profilaktycznie, w celu ochrony przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.

Ale usuwanie przebarwień za pomocą mezoterapii igłowej to nie ostatni sposób na skuteczne pozbywanie się tego typu zmian skórnych. W leczeniu plam barwnikowych od pewnego czasu stosowane są również właściwości światła. Specjaliści polecają w tym zakresie między innymi usuwanie przebarwień IPL. Chodzi o metodę redukcji omawianego problemu skórnego za pomocą intensywnego impulsu światła. Bezpośrednio po takim zabiegu zmiana pigmentacyjna staje się ciemniejsza, a później złuszcza się i stopniowo zanika. Pierwsze efekty kuracji da się zauważyć nawet po upływie dwóch tygodni. Zazwyczaj jednak zaleca się przeprowadzenie serii zabiegów laserem.

Róbmy wszystko, co możemy, by unikać powodowania zmian pigmentacyjnych na swoim ciele. Choć przebarwienia na skórze potrafią czasem stać się źródłem kompleksów, dobra wiadomość jest taka, że można skutecznie się ich pozbyć! Takie zabiegi jak mezoterapia igłowa, mikrodermabrazja diamentowa czy usuwanie plam laserem IPL pomogły już wielu osobom w walce o piękną, jednolitą i promienną cerę.

Sprawdź również treść tej strony: Przebarwienia posłoneczne na skórze – jak pozbyć się nieestetycznych skutków korzystania z lata?

2 thoughts on “Przebarwienia na skórze – skąd się biorą i czy można im zaradzić?”

Dodaj komentarz