Oberżyna jest rośliną z rodziny psiankowatych, jej innymi nazwami są; bakłażan, bakman, jajko krzewiaste, gruszka miłosna, psianka podłużna. Oberżyna pochodzi z rejonów Afryki, Arabii, Indii i Egiptu. Uprawa oberżyny w Polsce musi odbywać się w sprzyjających warunkach, związanych z mikroklimatem. Ta roślina posiada wiele odmian. Początkowo znane było jedynie jako białe warzywo z owalnymi kształtami.
Różne odmiany oberżyny są uprawiane w szklarniach – tam znajdują się odpowiednie warunki cieplne. Ciepło jest bardzo ważnym czynnikiem w procesie uprawy. Tą roślinę najlepiej zasiać w styczniu, zaczyna ona kiełkować po około 2 – 4 tygodniach. Temperatura w szklarni musi mieścić się w granicach 25 – 35 stopni Celsjusza.
Odmiany oberżyny mogą być gruszkowate i wąskie. Jeśli chodzi o kolory oberżyny, to zazwyczaj spotykane są kolory żółte, zielone, fioletowe, różowe, białe. Odmiana typu Orlando lub Ophelia jest stosowana, gdy chcemy wyhodować małe owoce tej rośliny. Takie odmiany mają niewielkie krzewy, które można hodować na balkonach – wówczas roślina ma funkcję ozdobną. Odmianą trochę większą są tajskie bakłażany (wielkości jaja), o kolorach zielonych i żółtych (często są nakrapiane). Oberżyna typu Dourga jest natomiast białą odmianą, podobną do jaja gęsiego.
Uprawa oberżyna wymaga osłony, dlatego uprawa gruntowa jest trudnym zadaniem. Bakłażany potrzebują ciepła, a klimat w naszym kraju bywa chłodny.
Ich cechą jest długi cykl wegetacyjny, zasianie je na gruncie jest więc dosyć ryzykowne (owoce mogą nie dojrzeć przed chłodnymi okresami). Pamiętać należy, że temperatura mniejsza niż 15 stopni Celsjusza spowoduje, ze wzrost oberżyny ulegnie zahamowaniu. Bakłażany są dodawane do wielu potraw, jednak nie każdy gustuje w ich smaku. Są dość specyficzne, a własna uprawa oberżyny nie jest łatwa.
Bakłażany zostały sprowadzone do Europy z Indii. Uprawiany jest on podobnie do pomidora, czyli w szklarni oraz w tunelach. Najlepiej siać je w cyklu wiosenno-letnim. Oberżyna posiada dość duże wymagania termiczne. Należy posiać je w miejscach słonecznych, optymalna temperatura dla ich wzrostu wynosi ponad 20 stopni Celsjusza. Najlepszy okres dla wysiewu nasion to koniec stycznia, ich kiełkowanie odbywa się w około 2-4 tygodnie po ich wysianiu. Amatorska uprawa w gruncie wymaga wiele wysiłków oraz cierpliwości Oberżyna odmiany różnią się między sobą kształtem, kolorem oraz smakiem. W Polsce uprawia się przede wszystkim odmianę fioletową.
Bakłażan stanowi bogate źródło błonnika, a co za tym idzie wspomaga trawienie tłuszczy. Bakłażan podobnie jak ogórek jest niskokaloryczny. W znacznej większości zbudowany jest z wody. Konsumując oberżynę zapewnimy sobie zapas potasu, wapnia oraz magnezu. Oberżyna to także bogate źródło wcześniej wspomnianego błonnika. Bakłażan zawiera także znikome ilości witaminy C, A oraz B. Bliskimi kuzynami bakłażana są pomidory oraz ziemniaki. Oberżyna polecana jest w przypadku kuracji antybiotykowej, ze względu na właściwości detoksykacyjne oberżyny. Bakłażan zmniejsza również ryzyko zachorowań na choroby nowotworowe.
Bakłażan pozytywnie wpływa na przemianę materii, zapobiega także chorobom układu krążenia oraz obniża poziom cholesterolu. Skórka bakłażana zawiera związki fenolowe, która poprawiają działanie organizmu. Chociaż bakłażany są ogólnie polecane, to radzi się je wyeliminować w kilku przypadkach, przede wszystkim nie są polecane dzieciom, kobietom w ciąży, osobom, które cierpią na reumatyzm oraz mającym problemy z nerkami i układem pokarmowym. Oberżyna w Polsce staje się coraz powszechniej uprawianym warzywem, choć wciąż nie doganiamy pod tym względem zagranicy i często opieramy się na imporcie. Z tego względu w zależności od kraju pochodzenia ceny bakłażanów na sklepowych półkach mogą być naprawdę różne.