Malwa jednoroczna to roślina, którą możemy spotkać w wiejskich ogrodach, a także ogrodach utrzymanych w stylu naturalistycznych. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na uprawę malwy? Jak wybrać pełnowartościowe nasiona tej rośliny?
Malwa jednoroczna – charakterystyka
Malwa jednoroczna jest to efektowna roślina, którą zaliczamy do rodziny ślazowatych. W naturalnych warunkach malwy rosną w rejonie Morza Śródziemnego (malwy upodobały sobie suche, skaliste siedliska). W Polsce malwa jest uprawiana jako roślina ozdobna. W niektórych miejscach można spotkać okazy dziczejące. Ze względu na fakt, że malwa wywodzi się z krajów o bardzo ciepłym klimacie, w Polsce uprawia się ją jako roślinę jednoroczną. Malwa posiada długą łodygę, która osiąga zazwyczaj do 3 metrów wysokości (na świecie znane są przypadki malw dorastających do 7 metrów). Pędy rośliny pokryte są włoskami. Malwa posiada duże liście (blaszka ma kształt jajowaty lub okrągły) osadzone na długich ogonkach. Rośliny te cenione są przede wszystkim ze względu na okazałe kwiaty, które mogą wyrastać pojedynczo lub w pęczkach u nasady liści. Mogą one przybierać barwę purpurową, różową, białą czy żółtą. Proces kwitnienia malwy rozpoczyna się pod koniec czerwca i może trwać nawet do października.
Jak wygląda uprawa malwy jednorocznej?
Malwa sadzona jest przede wszystkim w ogrodach wiejskich, rustykalnych, naturalistycznych, romantycznych. Ze względu na wysoki wzrost – roślina jest sadzona przy ścianach budynków lub ogrodzeniach.
Uprawa malwy będzie najłatwiejsza, gdy przygotujemy dla niej stanowisko słoneczne, ciepłe, zaciszne, osłonięte od silnych wiatrów (mocny podmuch wiatru może złamać roślinę). Dopuszczalne jest także stanowisko półcieniste. Unikajmy jednak sadzenia malwy w cieniu, gdyż brak słońca przełoży się na słabe kwitnienie.
Z punktu widzenia wielu ogrodników zaletą malwy jednorocznej są niskie wymagania glebowe. Roślina ta jest w stanie poradzić sobie w większości ziemi ogrodowych. Nie powinno się jej sadzić jedyne w podłożu piaszczystym lub gliniastym. Jeżeli jednak jakość gleby nie jest dla nas problemem – najlepiej jest posadzić malwę na podłożu przepuszczalnym, żyznym i próchniczym (optymalne pH waha się w przedziale od 6 do 7).
Jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku malwy jest regularne podlewanie. Należy podlewać roślinę tak często, żeby podłoże nie wysychało (unikajmy jednak przesady, gdyż nadmierne podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni). Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby w trakcie podlewania nie moczyć niepotrzebnie liści.
Malwę można nawozić przy pomocy uniwersalnego nawozu do roślin ogrodowych (nie częściej jednak niż dwa razy w sezonie).
Innym zabiegiem bardzo potrzebnym malwom jest podwiązywanie pędów. Jest to konieczne, gdyż rośliny te mogą dorastać nawet do kilku metrów, przez co są podatne na złamania. W celu podparcie malwy możemy wykorzystać tyczki bambusowe lub paliki.
Wybieramy najlepsze nasiona malwy jednorocznej
Dobrej jakości nasiona malwy jednorocznej to gwarancja uzyskania zdrowej i okazałej rośliny. Pamiętajmy, że na nasionach nie warto oszczędzać (zwłaszcza, że nie należą one do produktów kosztownych). Wybierajmy takie, które pochodzą od znanych i sprawdzonych producentów. Przed wykorzystaniem nasion koniecznie sprawdźmy ich termin ważności (trzeba zdawać sobie sprawę, że po pewnym czasie zdolność nasion do kiełkowania znika lub staje się mocno ograniczona).