Zakup mieszkania to duże przedsięwzięcie, które wymaga sprawdzenia wielu kwestii w różnych urzędach, aby transakcja była bezpieczna. Jednak podpisanie umowy, to nie koniec formalności i zadań do wykonania, a remont nie jest jedynym, co należy zrobić. Sprawdź koniecznie, czego powinien dopilnować po zakupie mieszkania z rynku wtórnego.
Odpowiednie zabezpieczenie lokalu
Podstawą powinno być odpowiednie zabezpieczenie lokalu przed kradzieżą oraz na wypadek nieprzewidzianych okoliczności. Dlatego w pierwszej kolejności powinna nastąpić wymiana zamka w drzwiach Cena za taką usługę nie jest wysoka, a dobry ślusarz za taką usługę weźmie od 100 zł do nawet kilkuset. Mowa tu o cenie montażu i zakupu zamka, a więc duży wpływ będzie miał rodzaj wybranego zabezpieczenie. Warto również mieszkanie ubezpieczyć na wypadek pożaru, zalania, czy kradzieży. Roczna składka nie jest wysoka, a w przypadku całkowitego zniszczenia rzeczy znajdujących się w lokalu pieniądze z ubezpieczenia powinny wystarczyć na zakup najpotrzebniejszych rzeczy.
Ostateczne formalności
Po sfinalizowaniu transakcji zakupu mieszkania nowi właściciele powinni dopełnić jeszcze kilka ważnych formalności.
- Zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Wysokość podatku od lat wynosi tyle samo, czyli 2% wartości rynkowej zakupionej nieruchomości.
- Spisanie protokołu zdawczo odbiorczego z poprzednim właścicielem lub agentem nieruchomości. W protokole powinny znaleźć się przede wszystkim informacje o stanie liczników, które pomogą rozliczyć się ze spółdzielnią lub innymi dostawcami mediów. Warto również zaznaczyć w dokumencie informacje o pozostawionych meblach, czy innym wyposażeniu.
- Wymienić wszystkie zamki w drzwiach z pomocą doświadczonych ślusarzy z https://www.pogotowie-zamkowe-krakow.pl/
- Podpisać umowy z dostawcami mediów. W tym celu warto porównać oferty kilku firm, aby wybrać najkorzystniejszą. Czasem korzystnie jest przepisać umowę z poprzedniego właściciela na nowego.
- Poinformować urząd gminy, wspólnotę mieszkaniową lub spółdzielnię o zmianie właściciela lokalu. Ma to szczególne znaczenie, jeśli chce się otrzymywać wszystkie informacje i rozliczenia w formie elektronicznej. Dzięki temu można również uzyskać ważne wiadomości na temat funkcjonowania wspólnoty, terminów płatności itp.
-
Założenie księgi wieczystej. Większość nieruchomości z rynku wtórnego ma już założoną księgę wieczystą, jednak jeśli tak nie jest, to należy to zrobić jak najszybciej po zakupie.
Przed przeprowadzką, jeśli mieszkanie nie wymaga remontu, warto również sprawdzić szczelność instalacji gazowej, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i pozostałym domownikom. Dobrze jest także sprawdzić stan instalacji elektrycznej oraz hydraulicznej i ewentualnie dokonać najważniejszych napraw.
Po wypełnieniu wszystkich formalności przychodzi najprzyjemniejszy moment, czyli w zależności od stanu lokalu i możliwości finansowych: remont, wykończenie wnętrz i przeprowadzka. Chociaż mogą się wydawać stresujące i frustrujące, to właśnie ten moment zazwyczaj z rozrzewnieniem wspomina się przez długie lata. Warto więc zadbać, aby stres nie przysłonił nam radości z otwierania nowego rozdziału w życiu.